Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’e geleceğini duyduğumuzda, doğaldır ki ilk aklımıza gelen Eskişehir için hangi vaatleri sunacağıydı.

*

En sonda söyleyeceğimi başta söylemek istiyorum. Erdoğan’ın Eskişehir için sundukları doyurucuydu, vatandaşları tatmin etti. Yalnız, şahsen dört konu hakkında daha müjde verebilirdi ancak o konulara hiç girmedi. Peki bu dört konu ne? O konuları yazımın sonunda aktarmak istiyorum.

*

ESKİŞEHİR 5000

TÜLOMSAŞ’ın kapatılıp TÜRASAŞ’ın şubesi olmasına fazlasıyla üzülmüştük. İşlevsiz hale getirilmesinden endişelenmiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk yerli ve milli elektrikli lokomotifin Eskişehir’de üretileceğinin müjdesini vermesi içimizi ferahlattı. Lokomotifin ismi de harika. Kısa adı E-5000 olan lokomotifin uzun adı Eskişehir 5000!

*

URAYSİM PROJESİ HIZLANACAK

Demiryolu yatırımlarıyla ilgili olarak bir müjdesi daha vardı Erdoğan’ın. Biliyorsunuz, yıllardır hayata geçirilemeyen bir projemiz var. Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) Projesinden bahsediyorum. Söz konusu projesinin hayata geçirilmesi noktasında patinaj yaptığımız anda Cumhurbaşkanı çıktı ve dedi ki: “TÜLOMSAŞ ve URAYSİM yatırımlarıyla Eskişehir'i raylı sistemler teknolojilerinin merkezi hâline getiriyoruz.” Bunu da bir müjde olarak kabul edebiliriz. Zira Erdoğan’ın açıklaması bize gösteriyor ki, URAYSİM projesi hızlandırılacak ve nihayet bitirilecek.

*

ESKİŞEHİR SANAYİSİNİ GELİŞTİRECEK ADIM

Gelelim Erdoğan’ın bir başka öne çıkan müjdesine. Sanayicilerin yıllardır dert yandığı bir konu var. İstiyorlar ki demiryolu marifetiyle Gemlik Limanı’na bağlantı sağlansın. Bu anlamda Erdoğan noktayı koydu, Eskişehir’in yıllardır hayalini kurduğu projenin hayata geçirileceğini kaydetti. Öyle ki yakında Gemlik Limanı ile bağlantıyı sağlayacak demiryolu hattının yapımına başlanacağının müjdesini vardı.

*

O YOLLAR ARTIK GÜNDEMİMİZDEN ÇIKIYOR

Eskişehir’in ivedilikle çözülmesi gereken yol problemlerinin olduğunun hepimiz farkındayız. Özellikle Seyitgazi-Kırka-Afyon yolu ile Alpu yolunu ölüm yolları diye nitelendiriyoruz. Tam da bu noktada Recep Tayyip Erdoğan, Seyitgazi-Kırka-Afyon yolunun yapım ihalesinin yakında tamamlanacağına dikkat çekerken, Alpu bağlantı yolunun da seneye bitirileceğinin duyurusunu yaptı. Bununla beraber Eskişehirliler “çok şükür” dedi!

*

SEYİTGAZİ’YE ÖZEL MÜJDE

Bir müjde de Seyitgazi’ye… Bildiğiniz üzere Eskişehir’in yaklaşık yüzde 90’ı doğalgazdan faydalanabiliyor. Fakat gelin görün ki bor tesislerinin olduğu Seyitgazi’de doğalgaz yok! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa sürede Seyitgazi’ye de doğalgaz arzı sağlanmasına ilişkin planlama içerisinde olduklarını söyledi. Ne diyelim? Darısı, başta açık hava müzesi konumunda olan Han ilçesi olmak üzere doğalgaza ulaşamayan diğer bölgelerimizin başına…

*

STRATEJİK MADENLER KONUSUNDA ATILIM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Eskişehir’e müjde yağdırdı desek yeridir. Örneğin 2023 yılı içerisinde 501 milyon liralık yatırım bedeli olan üç yeni bor tesisinin daha Eskişehir’e kazandırılacağını açıkladı. Dahası, Beylikova'daki nadir toprak elementleri rezervinin işleneceği tesisin de faaliyete alındığını ilan etti.

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı pek çok müjde daha vardı. En çarpıcı olanları siz değerli okurlarımıza aktardım.

Erdoğan, yalnız ve yalnız vaatlerini sıralamadı elbette. Bunun yanı sıra 20 yıl boyunca yapılan yatırımları da hatırlattı; hastaneler, yollar, Millet Bahçesi, kütüphaneler, kültür merkezleri, restorasyon çalışmaları, yeni üniversite, yurt binaları, stadyum, çeşitli spor tesisleri, tarım ve hayvancılık destekleri ile projeleri, sosyal yardımlar, vesaire…

Peki, 20 yıl boyunca yapılan bu yatırımların toplam bedeli ne? 67,2 milyar Türk Lirası! Fena bir rakam değil öyle değil mi?

*

Başta da belirttiğim gibi. Erdoğan Eskişehir’e gelirken küfesini bir hayli doldurmuş. Öyle ki; elle tutulur, Eskişehir’in ihtiyaçlarına nokta atış yapar biçimde sunduğu vaatlerle yurttaşlarımızı heyecanlandırdı.

*

Ve yine yazımın başında vurgu yaptığım, bana göre eksik olan dört beklenti Cumhurbaşkanı’nın ağzından çıkmadı.

Nedir onlar?

◾  Yeni çevreyolu

◾  Tarifeli uçak seferleri

◾  Havayolu kargo taşımacılığı

◾  Stadyumunun isminin Atatürk olarak tescili

Tekrar seçilirse ve Eskişehir kamuoyu bastırırsa, belki bu dört beklentiyi de gündemine alır…

*

Bitirirken şunu ifade etmek istiyorum. Net olarak gördüm ki, Erdoğan, Eskişehir’e gelmeden önce çok iyi bilgilendirilmiş. Geçmiş dönemlerde yaptığı Eskişehir ziyaretleriyle kıyaslıyorum da… Erdoğan için, Eskişehir’de yaşayanlara yaklaşımı ve sunduğu vaatlerle ‘tam on ikiden vurdu’ deyimini bu sefer kullanmamız mümkün.