Milletvekili adaylarının belirlenmesiyle beraber 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde önemli bir eşik daha atlanmış oldu.

Bununla beraber artık çok daha hareketli bir süreç yaşayacağız. Partilerin yurt genelinde uygulayacağı kampanyalar ile yurttaşlara sunacağı vaatlerin yanı sıra, milletvekili adaylarının seçim bölgelerindeki sorunlara ilişkin yaklaşımlarını da dikkatle takip edeceğiz.

*

Bu anlamda Eskişehir’e bir göz atalım. Değerli milletvekili adaylarımız var ve her birinin özelliği farklı. Vatandaşlar olarak milletvekili adaylarımızdan neyin sözünü isteriz? Elbette Eskişehir’in kronik hale gelen sorunlarının çözümünü isteriz. Bunun yanı sıra, Eskişehir, milletvekilleri arasındaki çekişmeden çok çekti. Eskişehir’in sorunlarının çözümü ve hatta önemli yatırımların şehre kazandırılması adına, birlikte hareket etme kültürünün gelişmesini isteriz.

*

Evet, hepimiz Eskişehir’in sorunlarının çözülmesiniistiyoruz;ancak biri var ki her fırsatta sorunlara dikkat çekiyor, taşlanma pahasına da olsa gövdesini orta yere koyuyor ve çözüm için birlikte hareket etmeye hazır olduğunu ifade ediyor.

*

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş’tan söz ediyorum…

*

Kesikbaş’ın, Eskişehir’in menfaatleri adına geçmişte yaptığı çıkışlar bir yana, özellikle aday adaylığı sürecinde çevreyolu sorununa işaret edip sorunun çözümü noktasında aday adayı olan isimlere çağrı yapması gündeme oturmuştu.

*

Dün, partilerin aday listelerini YSK’ya vermesiyle beraber üç aşağı beş yukarı kimlerin Eskişehir milletvekili olarak Ankara’ya gidecekleri belli oldu.

İlk bakışta, iktidar partisinin meclise göndereceği vekillerin de muhalefet partilerinin meclise göndereceği vekillerin de iş yapabilme kabiliyetinin yüksek olduğunu ifade etmeliyim. Ancak bu kabiliyetin etkili olmasının sırrı, siyasi saiklerle değil Eskişehir bilinciyle hareket edilmesinden geçiyor. Bu noktada İYİ Parti’nin birinci sıra milletvekili adayı olan Nebi Hatipoğlu’yla yaptığımız sohbette, Hatipoğlu, net olarak şunu söyledi: Parti ayrımı yapmam, olaylara kişisel bakmam, herkesle uzlaşırım, Eskişehirlilik bilinciyle hareket ederim, Eskişehir için ne gerekirse yaparım. Bu bakış açısı oldukça kıymetli. Diğer adayların da böyle düşündüğünü zannediyorum. Elbette bu bir tahmin veyahut temenni. Yakın gelecekte kimin nasıl hareket edeceğini net olarak anlayacağız.

*

Her neyse…

Celalettin Kesikbaş, aday adaylığı sürecinde çevreyolu sorunundan bahsetmişti.Adayların açıklanmasıyla beraber sorunların, önerilerin ve taleplerin kapsamını genişletti.

Başkan Kesikbaş sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “tüm milletvekili adaylarımızın Eskişehir’imize hayırlı olması dileğim ile Eskişehir sanayisinin ihtiyaçlarının çözümü en büyük arzumuz” diyerek sanayi ile ilgili şu taleplere dikkat çekti:

◾  Eskişehir TeknoVadi Projesi

◾  Sanayi bölgelerine hafif raylı sistemlerle toplu taşıma

◾  Hasanbey Lojistik Merkezi - Eskişehir OSB demiryolu bağlantısı

◾  Eskişehir Serbest Bölgesi

◾  Raylı Sistemler İhtisas OSB

◾  Maden Teknolojileri İhtisas OSB

◾  Çukurhisar Karma OSB

◾  Mesleki eğitimin desteklenmesi ve modernizasyonu

◾  Yeni yatırımların yapılması, istihdamın ve kalkınmanın sağlanması için sanayi arsası arzının artırılması ve makul fiyatlarla üreticilere sunulması

◾  TOKİ, Emlakbank gibi kurumların fabrika binaları üreterek uzun süreli kiralama yöntemi ile sanayicilere tahsis etmesi

◾  Eskişehir’de ağırlıklı olarak faaliyet gösteren sanayi kolları tarafından ihtiyaç duyulan test, ölçüm ve kalibrasyon ihtiyaçlarını giderecek laboratuvaraçılması

◾  Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi ana girişinin karayolları ile iş birliği yapılarak yonca haline getirilmesi, trafik sıkışıklıkları ve trafik kazalarının bu yolla önlenmesi

◾  Eskişehir Havalimanının öncelikle kargo taşımacılığı olmak üzere işlevselliğinin arttırılması

◾  Eskişehir’den farklı lokasyonlara havayolu uçuşlarının başlatılması

◾  Öğrenciler ve gençler için Kuluçka Merkezleri oluşturulması

◾  Sanayide kademeli doğalgaz fiyatı uygulamasının durdurulması

◾  Eskişehir’in raylı sistemler teknolojileri ve hızlı tren üretimi merkezi haline getirilmesi, TÜLOMSAŞ’ın modernize edilerek Eskişehir’in demiryolu sektörüne Ar-Ge ve üretim ile öncülük etmesi.

*

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın madde madde milletvekili adaylarının dikkatine sunduğu talepleri okudunuz.

Görüldüğü üzere sadece Eskişehir sanayisinde o kadar çok sorun ve yatırım yapılması gereken alan var ki.

Üzerine bir de Eskişehir’in genel kronik sorunlarını eklediğimizde, parlamentoya gidecek olan milletvekilleri, eğer bahse konu sorunlarla samimi olarak ilgilenirlerse başlarını kaşıyacak vakit bulamayacaklar. Çünkü Eskişehir’in sorunlarıyla ilgilenmenin yanında yasama faaliyetlerine de katılmak zorundalar. Ancak bu durum bir bahane olmamalı, olamaz. Milletvekili adayları ülkelerine ve şehirlerine hizmet etmek için Ankara’ya gidiyorlar. O halde, evet, başlarını kaşıyacak vakit bulamamaları lazım, normal olan bu. Tersi oluyorsa, orada bir sorun var demektir.

*

Her neyse…

Celalettin Kesikbaş, Eskişehir’deki sanayicileri temsilen sorunları, ihtiyaçları ve talepleri orta yere koyarak milletvekili adaylarının dikkatine sunmuş.

Yazımın bir bölümünde aktardığım gibi, parlamentoya gitmesi muhtemel isimlerin iş yapabilme ve yaptırabilme kabiliyetleri yüksek. İnanıyorum ki birlik içerisinde uzlaşarak Eskişehir’in yaralarını tedavi edecekler.

Takipçisi olacağız…