25.09.2021, 18:27

Barınamıyorlar

Hem Eskişehir’de hem de Türkiye’nin birçok ilinde üniversite öğrencileri barınma problemleri yaşıyor. KYK yurtları yetersiz kalıyor, özel yurtlar, apartlar ve ev kiraları ise ateş pahası olmuş durumda. Bazı ev sahipleri öğrencilere destek olmak yerine, evde kalacak öğrenci sayısına göre ev fiyatı yükseltiyormuş. Örneğin 2 kişi kalacaksa 1200 lira olan eve 3 kişiyseniz 1500 lira diyormuş. Bunun adı fırsatçılıktan başka bir şey değildir. Eskiden aileler çocukları üniversiteyi kazandığında mutluluktan havaya uçardı. Evladı geleceğini şekillendireceği; kültürlü, bilgi sahibi, meslek sahibi bir birey olacağı için sevinirlerdi. Şimdi üniversiteyi kazanan öğrencilerin aileleri de kara kara düşünüyor. Ev apart kiraları olsun, faturalar olsun, yeme-içme giderleri, okul giderleri derken işin içinden nasıl çıkacaklarını bilemiyorlar. Acilen KYK yurtlarının kapasitesi arttırılmalı, fahiş fiyatlara da bir çözüm bulunmalı. Öğrencilerin üniversite kazanmak için harcadığı emekleri hiçe saymaya, geleceklerini ellerinden almaya kimsenin hakkı yok!

YASAKLAYINCA SORUN BİTTİ Mİ?

Eskişehir’de gençler parkta demokratik haklarını kullanarak seslerini duyurmak için eylem gerçekleştiriyordu. ‘Barınamıyoruz’ diyerek parkta nöbete başlayan gençlere, nöbetlerinin 2’nci gününde polis müdahale etti. Eylemin saatinin ve yerin uygun olmadığı gençlere emniyet güçleri tarafından bildirildi. Gençler eylemine devam etmek isteyince ise 6 kişi gözaltına alındı. Hemen ertesi gün İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu öğrencileri ilgilendiren bir karar aldı. Valilikten yapılan açıklamada, ‘‘

1. 2021-2022 akademik yılının başlaması ile üniversitelerimiz yüz yüze eğitime geçeceğinden öğrencilerin çeşitli sebeplerle bir araya gelebilecekleri, bu durumun da virüsün yayılım hızının artmasına neden olacağı değerlendirildiğinden sosyal mesafeyi azaltan ve koronavirüs tedbirlerini ihlal eden toplanmaların önlenmesine,

2. Halk sağlığının korunmasını sağlamak ve koronavirüsün yayılım hızının artışına mahal vermemek için ilimizdeki üniversitelerde eğitim-öğretim görecek öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Eskişehir Valiliğince (Açık Kapı Şube Müdürlüğü, Kaymakamlıklar, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları…) gerekli hizmetlerin verilmesine, oy birliği ile karar verilmiştir’’ denildi.

İkinci madde ile kimsenin bir sorunu yok. Zaten öğrenciler barınma ihtiyaçları karşılanmadığı için eylem yapıyor. İlk madde ise öğrencilerin eylem yapmasını yasaklıyor. Öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılayacaksanız, zaten ilk maddeye de gerek yok. Pandemi her yerdeyken, öğrencilerin açık havada toplanmasının kimseye de bir zararı olacağını düşünmüyorum. Bu yasak tekrar gözden geçirilmeli ve kaldırılmalı. Yasak değil çözüm üretilmeli!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.