Önceki gün yine bir kadın cinayeti yaşandı. Gerçekten hem üzgünüm hem de öfkeliyim. Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı’nın da yeğeni olduğunu öğrendiğim Tuğçe Can, canice katledilerek öldürüldü. 25 yaşında aramızdan koparılan Tuğçe Can’ın ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Katilinin de en ağır cezayı almasını temenni ediyorum. Geçen haftaki yazımda da 23 günde işlenen 4 cinayeti kaleme almıştım. Orada yaptığım çağrıyı tekrarlamak istiyorum. ‘Bu konuda ciddi araştırmalar yapılmalı. İşin sosyolojik ve psikolojik boyutları incelenmeli. Şehrin tüm paydaşlarını bir araya getirerek, şiddet olaylarının önüne geçmek için acil bir çalıştay düzenlenmeli’ demiştim. 2023 yılını Eskişehir’de bir kadın cinayeti olmadan geçirme umutlarımız, 12 gün içinde paramparça oldu. Yılın devamında kadına şiddetin engellenmesi, kadın cinayetlerinin yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Artık yeter!

SEÇİM HEYECANLI GEÇECEK

Kent siyasetinde de hareketli günler yaşanıyor. Yarın İYİ Parti İl Kongresi düzenlenecek. Başkanlığa aday olan 3 isim vardı. Mevcut Başkan Emine Edizgil, Hüseyin Arabacı ve İsmail Türk. ‘Açıkçası İsmail Türk’ün elinde delege gücü olmadığı için kongrede adaylıktan çekileceğini düşünüyorum’ satırlarını yazdığım sırada Türk adaylıktan çekildiği yönünde bir açıklama paylaştı. Tahmin ettiğim gibi Edizgil ve Arabacı 2 adaylı bir yarışa girecek. Arabacı Odunpazarı delegelerinin desteğini alarak adaylığını açıkladı. Edizgil ise Tepebaşı ve kırsal ilçelerin delegelerinin desteğine sahip. Mevcut durumda Edizgil bir adım önde gibi duruyor ancak yarışın heyecanlı geçeceği de bir gerçek. En son 2015 yılında CHP İl Başkanlığı için böyle heyecanlı bir yarış yaşanmıştı. Sinan Özkar ve İlker Özokçu aday olmuştu. Özkar Odunpazarı delegelerinin desteğiyle, Özokçu Tepebaşı delegelerinin desteğiyle seçime katılmıştı. Özkar seçimi 1 oy farkla kazanarak il başkanı olmuştu. Pazar günü de buna benzer bir sonuç yaşanabilir. Belki 1 oy olmaz ama kim kazanırsa kazansın aradaki fark az olur diye düşünüyorum. Hep birlikte izleyip görelim.

10 OCAK’TA ANLAMLI ETKİNLİKLER

Geçtiğimiz gün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ydü. Biz gazetecilerin de inanın çok sorunu var ancak halkın sorunlarını öncelik verdiğimiz için kendimizi hep ikinci plana atıyoruz. En azından 10 Ocak’ta düzenlenen etkinliklerle değer verildiğimizi hissetmek güzel. Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi’ne bizler için düzenledikleri gece nedeniyle teşekkür ederim. Kent Konseyi de 10 Ocak için güzel bir çalışmaya imza attı. Muhabir arkadaşlarımızın Eskişehir fotoğrafları ile Espark AVM’de bir sergi açıldı. Muhabirimiz Ufuk Azbay’ın da fotoğrafı var. Sergideki fotoğrafların hepsi gerçekten birbirinden güzel. Arkadaşlarımızın işinin hakkını verdiğini kanıtlar nitelikte hepsi. 15 Ocak’a kadar sergi açık kalacak, gezmenizi tavsiye ederim. Kent Konseyi’ne de anlamlı etkinliği için teşekkürler. Bizleri unutmayan birçok isim ve kurum daha oldu bu süreçte. Maalesef alanımız kısıtlı olduğu için hepsini yazamıyorum ancak herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Sorunlarımız olsa da görevimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Destekleriniz bizler için çok değerli.