Sanatsal ve Teknik başarılara verilen akademi ödülleri yakında sahiplerini bulacak.

96. Oscar (Altın Heykelcik) Ödülleri 11 marta sahiplerini bulacak. Bu ünlülerin akın akın dolduğu, sinema dünyasının en prestijli ödüllerinin verildiği canlı yayını Türkiye de yayınlayacak olan dijital platform Disney Plus oldu.

Disney Plus Türkiye, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada:

96. Oscar Ödülleri Töreni’nde geleneksel Kırmızı Halı programı 01.30’da başlayacak.

Ödül Töreni’nin başlangıç saati için ise 02,00 olarak belirlendiği söylendi.

Gecede Hintli sinema oyuncusu ve yönetmen Raj Kapoor yapımcı, Grammy, Super Bowl ve Primetime Emmys gibi birçok organizasyonda görev almış Hamish Hamilton ise yönetmen olarak yer alacak.

Los Angeles’ta bulunan Dolby Theatre’da gerçekleştirilecek 96. Oscar Ödülleri aynı zamanda Ryan Gosling’in Barbie filmindeki I’m Just Ken şarkısının canlı performansına da ev sahipliği edecek.

11 martta sahiplerini bulacak olan ödüllerin katılım listesi şöyle.

96. Akademi Ödülleri’nde,

-            Oppenheimer (Christopher Nolan) 13 dalda adaylığıyla başı çektiği, 

-            Poor Things (Yorgos Lanthimos) yapımında 11 dalda,

-            Killers of the Flower Moon (Martin Scorsese) yapımında 10 dalda yarışıyor.

Geçen yıl gişede 1,4 milyar dolarlık hasılatla damga vuran Barbie ise 9 adaylık ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Barbie en iyi görsel ve müzik üzerine ödül alabilir.

Oppenheimer sinemada izlediğim zaman heyecanlanmıştım. Özellikle patlama sahnesini merak etmiştim. Filmin süresi 181 dakika olarak açıklanmıştı. Yani çok uzundu. Görüntü ve ses çok muazzamdı. Ama ilk yirmi dakikasında uyukladım. Ve Patlama sahnesini beklentimi karşılamadı. Büyük ihtimalle doğru bir izlenim vermek istemişlerdi. Ama ne gözüme ne kulağıma hitap etmedi. Filmde sürekli bir telaş ve bir ton konuşma var. Bilinçli bu konulardan az çok anlayan biri için muazzam. Tabi film sonrasında seni yakalıyor ve sanki bir süre sonra oradaymışsın hissi oluşturuyor.

Bu yıl yana yakıla beklenen diğer bir film o da Poor Things’di ve hayal kırıklığına uğratmayıp beklentileri karşılayan bir film oldu.

Killers of the Flower Moon ise, senaryosunu Forrest Gump, Benjamin Button ve Munich gibi filmlerle tanınan senarist Eric Roth’un kaleme aldığı bir film. Başrollerini Leonardo Di Caprio oynadığı, Robert De Niro’nun da kadroya eklenmesiyle oyuncu seviyesinin epeyce yükselmiş olduğu bir film haline geldi.

Daha önce 2017, 2018 ve 2023 yıllarında Oscar Ödül Töreni’nde sunucu olarak görev alan Emmy ödüllü komedyen Jimmy Kimmel, 96. Oscar Ödülleri’nde de bir kez daha mikrofonu eline alacak.

Bu yıl toplamda 16 kategoride ödüllerin sahiplerini bulacağı törenin Türkiye yayını ise The Walt Disney Company’nin dijital yayın platformu Disney Plus tarafından gerçekleştirilecek. Törenin ABD yayıncısı ise ABC kanalı ve Hulu platformu.