AK Parti’de ilçe belediye başkan aday adayları belli oldu. Mevcut belediye başkanlarının aday adayı olmasına gerek olmadığı belirtildi. Kırsal ilçelerde en çok başvurunun yapıldığı yer Alpu oldu. Tam 11 tane aday adayı çıktı. Alpu’da adayların arasında eski belediye başkanı Rafet Demirtaş da yer alıyor. AK Partili belediye başkanlarının olduğu birçok ilçede az aday çıkarken, Sarıcakaya’da ise tam 8 aday var. Geçtiğimiz Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, hassas bir süreçten geçmişti. Hassas görüntüleriyle birlikte kendisine şantaj yapıldığı gerekçesi ile polise başvurmuştu. Bu süreçte çok yıprandığı için yeniden aday olmayacağı ya da aday gösterilmeyeceği düşüncesiyle Sarıcakaya’da birçok isim aday adaylığına başvurmuş olabilir. Dikkat çeken bir başka durum ise Sivrihisar’da kimsenin belediye başkan aday adaylığı için başvurmamış olması. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, yaptığı başarılı çalışmalarla oldukça dikkat çekiyor. AK Partililer Yüzügüllü’ye karşı aday gösterilme şanslarının olmadığını düşünmüş olacak ki, başvuru yapmaya tenezzül etmemiş. Yüzügüllü’nün adı bir ara Odunpazarı Belediye Başkanı adaylığı için de geçiyordu ancak Sivrihisar yine ona emanet edilecek gibi duruyor. Seyitgazi’de 7 aday adayı var. İçlerinden biri ise Seyitgazi eski Belediye Başkanı Hasan Kalın’ın ağabeyi Ethem Kalın. Seyitgazi’de dikkat çeken bir diğer isim de Seyitgazi Ziraat Odası Başkanı Erhan Erden. Geçtiğimiz günlerden eski Belediye Başkanlarından Adnan Yalçın Şen, Erhan Erden lehine adaylıktan çekildi. Seyitgazi’de AK Parti adayı muhtemelen bu iki isimden biri olacak.

YOĞUNLUK ODUNPAZARI’NDA

Gelelim merkez 2 ilçeye. Merkez ilçelerde başvurularda yoğunluk Odunpazarı’nda oldu. Murat Özcan, Süleyman Ekşi, Ali Acar, Metin Çekiç, Hasan Hüseyin Köksal, Yılmaz Altın ve Ahmed Faruk Petek aday adaylığını açıklayan isimler oldu. Aday adaylığını açıklayan isimlerden Murat Özcan ve Süleyman Ekşi, diğer aday adaylarına göre çalışmalarına erken başlayan 2 isim. Süreçte bu durum kendi lehlerine işleyecektir. Tepebaşı’nda ise aday adaylığını açıklayan 5 isim bulunuyor. Bu isimler Mustafa Birsen, Ahmet Sivri, Erkan Koca, Pınar Turhanoğlu Gücüyener ve Fazlı Özkartal. Ahmet Sivri’nin ismi daha aday adaylığı açıklanmadan çok önceden bu yana Tepebaşı için geçiyordu zaten. Mustafa Birsen de parti içindeki kilit isimlerden biri. Aday adaylığını açıklayan isimler arasından öne çıkanlar Sivri ve Birsen gibi duruyor.

ARALIK SONU NETLEŞİR

Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayları için ise AK Parti’den bir bilgi verilmedi. Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş’ın adı bir süredir geçiyordu. Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun AK Parti’ye katılması ile ibre birden yön değiştirdi. Hatipoğlu yaptığı açıklamalar ile Büyükşehir adaylığı için istekli olduğunu da gösterdi. Son kararı tabii ki de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Pazar günü temayül yoklaması yapılacak. Sonuçlar elbette ki açıklanmayacak ama bir takım sızmalar olacaktır. O zaman durumu daha net anlarız diye düşünüyorum. Yine de tabii ki adaylık için son karar Genel Merkez’de olacak. Aralık ayı sonuna doğru durumlar artık netleşecektir.