Eskişehir bu hafta için hareketli bir hafta oldu. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın kenti ziyareti de bu hareketliliğin bir parçasıydı. Yıldırım’ın vesilesiyle AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı ve Harun Karacan da uzunca bir süre sonra görüşmüş oldu. Yıldırım, Eskişehir’le ilgili konuşurken yapılacak yatırımlardan çok bahsetmedi. Hızlı tren yatırımı yaptıklarını hatırlattı ki bence 20 yıldır AK Parti’nin yaptığı en iyi ve önemli yatırımlardan biri. Yine de Eskişehirlilerin beklediği Kuzey ve Güney çevreyolları, ölüm yolları, Gemlik Limanı’na bağlantı, Hasan Polatkan Havalimanı’nda yurt içi seferler ya da buranın hava kargo merkezi haline getirilmesi gibi birçok konu hakkında tek kelime etmedi. Yeni yatırım bekleyenlerin umudu da başka bahara kaldı. İYİ Parti Başkanı Eren Ekmen de yanılmış oldu, Yıldırım bir parmak bal bile çalmadı. ‘Eskişehir’e 2024’te başkan getirmeye hazır mısınız?’ diye sordu. Bu sorudan sonra da söylentiler çıktı. Yıldırım belediye seçimlerinde Eskişehir adayı mı olacak diye. İzmir olmadı, İstanbul olmadı, Eskişehir’i dener mi? Bence denemez. AK Parti’nin Eskişehir’e dışarıdan atama bir aday getireceğini hiç zannetmiyorum. Tutmayacağını bilirler çünkü. Bir de demeden geçmeyeyim Yıldırım’ın Anadolu Üniversitesi Rektörü Fuat Erdal’ı ziyareti sırasında paylaşılan bir fotoğraf var. Fotoğrafta Yıldırım, Erdal’ın makam koltuğunda oturuyor. Sadece beni mi rahatsız etti bu durum bilmiyorum ama bence şık olmamış. Buyur etseler bile Yıldırım’ın bu daveti kabul etmemesi gerekirdi diye düşünüyorum.

MEKANLARIN UMUDU MAHKEMEYE KALDI
Gündemdeki bir diğer konu ise Büyükşehir Belediyesi Haller Gençlik Merkezi’ndeki 3 mekanın turizm ruhsatlarının iptali oldu. Turizm ruhsatı iptal olunca işletme ruhsatları haliyle de alkol ruhsatları da iptal oldu. Shakespeare, Free ve Replik isimli bu 3 mekanda da oturmuşluğum vardır. Ruhsat iptalinin çeşitli nedenleri olduğu söyleniyor. Shakespeare önünde birçok asayiş olayı yaşanması nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Bir diğer neden ise ruhsatın gastronomi üzerinden alınmış olması. Free’nin de mutfağı yok. Ee Replik’e noldu derseniz, ne olacak kurunun yanında yaş da yandı. Ruhsatlar ortak olduğu için Replik’in de ruhsatı iptal edildi. Ne olursa olsun 3 mekana da yoğun bir şekilde rağbet vardı. Umarım bu işletmeler kendine çeki düzen versin diye bir aba altından sopa göstermedir. Büyükşehir Belediyesi’nin Turizm Bakanlığı’na açtığı ve işletmelerin de müdahil olduğu yürütmeyi durdurma davası herhalde birkaç güne sonuçlanır. Pandemi döneminde büyük sıkıntılar yaşayan bu işletmeler, mahkemenin olumlu kararına gözünü dikmiş durumda. Umarım istedikleri karar bir an önce çıkar.

MASKESİZ HAYATA ALIŞMAMIZ ZOR OLACAK
Son olarak da geçtiğimiz gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına biraz değineyim. Bu açıklamalardan önce de büyük ölçü de kısıtlamalar kaldırılmıştı. Açık havada maske zorunluluğu ve HES kodu da bu açıklamalardan sonra kaldırıldı. Kaldırılmayan ne var peki? Evet doğru tahmin ettiniz. Müzik yasağı. Bakan Koca her ne kadar bu yasağın da kısa zamanda kaldırılacağını tahmin ettiğini söylese de niye kaldırılmadığına dair bir açıklama yapmadı. Pandemi bitti dedirtecek kararlar alınırken müzik yasağının devam etmesi ise bence çok yanlış. Bir an önce bunun da kaldırılması gerekiyor. Maske kararının ardından da sokaklara baktım. Eskişehir’de durum aynı gibi görünüyor. Soğuktan mıdır, vatandaş alışamadığı için midir neden bilmem maske kullananların oranında pek bir değişiklik yok. Kullanmayan zaten kullanmıyordu. Belki de insanlar ‘Nolur nolmaz tedbiri bırakmayalım’ diyor da olabilir. Maskeli hayata alışmamız zor olmuştu da maskesiz hayata alışmamız da bir o kadar zor olacak gibi duruyor.