Bundan 3 hafta önce yoga yapmaya başladım. Vallahi elimi attığım yerde bir şeyler çıkıyor. Tüm Eskişehir yoga yasağıyla çalkalandı. Türkiye gündemine düştük. CİMER’e kim niye şikayet etmiş, yoga yapan insanlardan nasıl rahatsız olmuş anlamak mümkün değil. CİMER’e şikayet eden şahıs da yoga yapsın, sakinleşmesine yardımcı olur bence. Nabi Hoca daha sonra çıktı, işin aslı öyle değil diye anlattı da olan oldu bir kere. Görevli arkadaş durumu yanlış anlamış. Eh buradan da çıkarılacak ders, uygulamaya geçmeden iyice bir düşünmek durumu kavramak gerektiği olsa gerek. Bu yasaklar da artık can sıkıcı olmaya başladı. Pandemiyle alakalı tüm yasaklar kalkmışken hala müzik yasağı devam ediyor. Yaz mevsimi gelmiş, ülkemize turistler gelmeye başlamış, her yer canlanmışken gece 01.00’den sonra hala müzik yasak. Toplu ulaşımda bile maske yasağı kalkmışken bu yasak nasıl bir gerekçe ile sürdürülüyor anlamak mümkün değil. Bir an önce bu yasağın da kaldırılması, şehrimizin ve ülkemizin yasaklarla anılmamasını diliyorum.

HAYAT PAHALILIĞI İSYAN ETTİRİYOR

Can sıkan tek şey yasaklar mı? Değil elbette. Her gün bir şeylere zam gelmeye devam ediyor. İnsanlar artık temel tüketim maddelerine bile ulaşmakta zorluk yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde ESTRAM çalışanları ‘Eve ekmek götüremeyecek duruma geldik’ diye eylem yaptı. Dün yine sağlık çalışanları hayat pahalılığı nedeniyle eylem yaptı. Esnaflar elektrik faturalarına isyan ediyor. Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağı konuşuluyor. Bu zam ne kadar olacak? Piyasalara etkisi ne olacak bunu kestirmek çok güç. Enflasyonla alakalı güçlü adımlar atılmalı. Hayat pahalılığı özellikle çocuklu ve asgari ücretle geçinen ailelere çok etkiliyor. Onun dışında gençler de ümitsizliğe kapılıyor. İşsiz gençler, iş bulamayacaklarını düşünüyor. Çalışan gençler hayat standartlarının düşüklüğünden yakınıyor. İngiliz bir arkadaşım Eylül’de Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor. Git gel 250 euro civarında bir uçak bileti bulmuş, ‘Ne kadar da ucuz ya’ diyor. 250 euro bugün 4 bin 400 TL yapıyor. Türk gencinin bir ay çalışıp kazanabildiği para onun için çok ucuz. Artık gençler internete ulaşabiliyor, Avrupa’daki yaşıtlarının nasıl hayatlar yaşadığını biliyor. O yüzden de kendi yaşam standartlarının düşüklüğünü fark ediyor. Gençlerin de bu duruma daha fazla sabrının kaldığını düşünmüyorum. Bir an önce adımlar atılmalı, bu iş artık böyle gitmez.

FİYATLAR MAKUL DÜZEYE ÇEKİLMELİ

Zamlardan girmişken bir de alkole ve sigaraya gelen zamlar var. Bakkallar Odası Başkanı İsmail Hakkı Ördek, ‘İnsanlar evde alkol yapmaktan kimyager oldu’ dedi. Sigarada da birçok insan kaçak tütün kullanmaya başladı. Bunların farkında olmak için gazeteci olmaya gerek yok, çıkın sokağa, bakın çevrenize görebilirsiniz. Halk sağlığının korunması için bu ürünlerin belirli bir fiyata çekilmesi anlaşılabilir ama bu durum artık halk sağlığını tehdit eden bir durum haline geldi. Kaçak ve sahte alkolden insanlar yaşamını yitiriyor. Bu kullanımlar ayrıca devletin de büyük bir vergi kaybına uğramasına neden oluyor. O yüzden alkol ve sigara fiyatları makul bir düzeye çekilmeli.