Yarın tüm Türkiye 31 Mart Yerel Seçimleri için sandık başına gidecek. Son güne girerken herkeste iyice bir bıkkınlık oluştuğunu gözlemledim. Seçim yaklaştıkça dışarıda seçim konuşanların sayısı da azaldı. İnsanlar artık bitse de gitsek moduna girdi. Dün bir kafede oturuyordum kimsenin seçim muhabbeti yaptığını duymadım. Yine uzun ve yorucu bir seçim süreci geçirdik. Adaylar ayrı yoruldu, basın mensupları ayrı yoruldu, vatandaş desen ayrı yoruldu. Bu süreçte bir sürü anket ortaya atıldı, sonuç olarak artık bir önemi yok. Yarın herkes oyunu kullanacak akşama da sonuçları göreceğiz. Herkesin gönlünden geçen bir aday ya da kazanacağını tahmin ettiği isimler vardır. Kiminin tahminleri tutacak, kimininki tutmayacak. En önemlisi şu ana kadar seçim gündemi nedeniyle herhangi bir kötü olayın yaşanmamış olması. Bu konuda hem Eskişehirlileri hem de siyasileri tebrik ediyorum. Herhangi bir hedef gösterme olayı ve buna bağlı olarak herhangi bir kötü olay yaşanmadı. Pazar günü de Eskişehir’de her zaman olduğu gibi bir demokrasi şöleni yaşanacaktır diye düşünüyorum. Tatsız olayların yaşanmaması için elbette ki güvenlik güçlerimiz de tüm önlemleri alacaktır.

MUTLAKA SANDIĞA GİDELİM

Öte yandan en önemli konulardan biri de tabii ki seçim güvenliği. Kentte seçim güvenliği için 3 bin 148’i polis 937’si jandarma olmak üzere toplam 4 bin 85 personel görev alacak. Bunun yanı sıra siyasi partilerin sandık müşahitleri görev yapacak. Gönüllü avukatlar bu konuda sorumluluk üstlenecek. Bu kadar insan seçimin ve sandıkların güvenliği için görev alacak. Bize düşen de vatandaşlık görevi olarak sandığa gidip oyumuzu kullanmak. Tüm vatandaşlarımız demokrasinin bir gereği olarak yarın sandık başına gitmeli ve oylarını kullanmalı. Buradan da bu çağrıyı yapmış olalım.

KAZANAN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN

Biz üzerimize düşeni yapalım da seçimi kazanan aday da lütfen üzerine düşeni yapsın. Buradan yeniden temel sorunlarımızı duyuralım. Birçok kişi için temel sorun trafik ama aracım olmadığı için ona sonra geleceğim. Vallahi ne yalan söyleyeyim en çok dertlendiğim konu su yükleme. Yok arkadaş dün yine suyum bitti, kartı al götür yükle geri gel tak bir sürü zaman kaybı. Adayların bu konuda vaatleri var, umarım öncelikli olarak bunu çözerler. İkinci konu trafik. Evet doğrudur şehir içi trafik sıkışıyor. Çevre yolumuz hala yok. Yine adayların bu konudaki vaatlerini yerine getirmesini bekliyoruz. Bir diğer konu malum imar ve kentsel dönüşüm. Bu konuyu daha önce de çok dile getirdim. Bu konuda da verilen sözler var tutulmasını bekliyor Eskişehirliler. Toplu ulaşımla ilgili de özellikle öğrencilerin sıkıntıları var. Abonman kart istiyorlar, benim şimdiki ESTÜ dönemin 2 Eylül Kampüsü olan ve benim de 2009 yılında hazırlık okuduğumdan bu yana sorun olan bir kırmızı 4 var. 15 yıldır gerçekten bu kırmızı 4’ün hala sorun olmasına da inanamıyorum. Yeni dönemde mutlaka bu sorunun çözülmesi lazım. Bunun dışında da bir sürü sorunumuz var da özellikle yazmak istediklerim şu anlık bunlar. Seçim döneminde de malum en çok bunlar konuşuldu. Sanki şunlar çözülse Eskişehirliler biraz daha huzura kavuşacak gibi geliyor. Buradan seçime katılan tüm adaylara başarılar diliyorum, seçimlerin de demokrasi şöleni havasında Eskişehir’e yakışır bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyorum.