En sonda söyleyeceğimi en başta ifadeedeyim.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Eskişehir’in dar kalıplar içerisine sıkışmış siyasetine “başka bir yol mümkün” diyerek, evet, alternatif bir ‘yol’ açtı.

*

Hatipoğlu’nun, Eskişehir Haber Ajansı’na verdiği mülakatı okuduğunuzu varsayarak açıklamalarının detayına girmeden bir kere daha yineliyorum: Hatipoğlu, Eskişehir’in sorunlarının çözümü noktasında çaresiz olmadığımızı, başka bir yolun mümkün olduğunu, deyim yerindeyse boğazı patlarcasına bağırarak duyurmaya çalıştı.

*

Hatipoğlu’nun bu çağrısına hatırı sayılır oranda destek geldi.

Eleştirenler de oldu elbette, eleştirenlerin öne sürdükleri de önemsenmeli.

*

Fakat bir güruh var ki, aman Allah’ım, linç etmek deyimi var ya, işte o güruhun yaptığı tam da bu!

Adamcağız ‘istihdam sağlayan zengin bir iş insanı’ olduğu için suçlu ilan edildi iyi mi?!

Neymiş efendim?

Zenginmiş, zengin olduğu için tuzu kuruymuş, bu açıklamaları yaparmış.

Bu ne demek şimdi yahu?

O halde ben de şunu sorarım: Zengin olmayan siyasetçi maddi kaygılar nedeniyle düşündüğünü söylemiyor da, vatandaşa şahsi ikbali uğruna üç beş kuruş için yalan mı söylüyor?

Elbette öyle değil.

Nebi Hatipoğlu’na yaptığı cesur çıkış üzerinden “zengin işte, tuzu kuru söyler, yaşı az” diyerek, Hatipoğlu’nunşahsını küçültme gayreti içerisine girenlere soruyorum yukarıdaki soruyu.

Demek ki onlar böyle, demek ki siyaset marifetiyle zenginleştikleri ve çevrelerindekileri zenginleştirmek suretiyle mankurtlaştırdıkları için böyle düşünüyorlar.

*

Öte yandan…

Bahsettiğim güruh, her zaman yaptığı algı oyunlarına başvurarak ve konuyu temelinden saptırarak Hatipoğlu’nun açıklamalarını sümen altı etmeye uğraşıyor.

Hedefleri belli.

Yarattıkları mankurtlarıyla beraber hizmet üzerinden değil, ideolojik kalıpları kullanmak suretiyle karşıtlık oluşturarak ballı iktidarlarının devamını sağlamak.

*

Ama yok, önceki yazılarımda da birkaç defa bahsettim, bu sefer hiçbir algı oyunu tutmuyor, yurttaşlarımızın gözü açıldı.

Yıllar yılı yalnız ve yalnız duygularıyla hareket ederek seçtiklerinin kendilerine neler kaybettirdiklerini görüyorlar.

O nedenle algı makinelerinin operasyonlarının hedefini biliyorlar.

Ve Nebi Hatipoğlu’nun ortaya koyduğu şu amacı, hayali tartışıyorlar: Eskişehir’in sorunları kolaylıkla çözülür, başka bir yol mümkün, dayatılanı değiştirmek mümkün…