Uzmanlık alanı adli konular olan gazeteciler, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ı, Adana’da görev yaparken ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla tanıdı.

Peki, Ali Yeldan’ın yurt çapındaki tanınırlığı nasıl olmuştu?

Yeldan, 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde, İncirlik Üssü’nün yer aldığı Adana’da FETÖ’cülerle mücadele konusunda önemli rol oynadı.

Başsavcı Yeldan, darbe girişimi sırasında polis telsizinden yaptığı anonsla, darbeye karşı emniyet güçlerini cesaretlendirmiş, yüksek moral vermişti. Bununla beraber Adana'daki darbecilerin engellenmesinde önemli rol oynamıştı.

Dönemin Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın, Ali Yeldan’ın darbe gecesindeki net tavrı ile ilgili şu ifadeleri hala hafızamızda: “Başsavcımız sağ olsun, telsizden, bunun anayasal bir suç olduğunu, Türk Ceza Kanunu'nda ağır cezası olduğunu hatırlattı. Çok önemli bir kırılma noktası oldu. Adana'da hem emniyetimize cesaret verdi hem de karşı tarafta, ortada olanlarda da 'kardeşim bu suç, yanlış yapmayalım' duygusunu geliştirdi.”

*

Adana’dan önce Samsun’da da Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan Ali Yeldan, geçen yıllar içerisinde silahlı terör örgütü olan FETÖ davalarında da aktif görev üstlendi. 2018’de Yargıtay Cumhuriyet Savcısı olarak görevlendirildi. Ve Haziran 2022 HSK yaz kararnamesi ile de Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı.

*

Başsavcı Ali Yeldan Eskişehir’e gelir gelmez farkını hissettirdi!

◾   Adliye içerisinde ‘Gaziler Şehit Yakınları ve Engelliler Bürosu, Eğitim ve Sosyal İşler Bürosu, İş Sağlığı ve Güvenliği Bürosu ile Kanun Yolları İçtihat ve Mevzuat Bürosu’ isimlerinde dört yeni büro kurulmasına karar verdi.

◾   Aile içi şiddet Bürosu’ndaki başsavcı sayısını arttırdı.

◾   Kadına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili dosyaların bizzat Başsavcı ve Başsavcı yardımcıları tarafından bakılacağı kararını aldı.

◾   Kadın savcılara önemli görevler verdi; Çocuk Suçlular Soruşturma Bürosu, Çocuk İzlem Merkezi Koordinatörlüğü, Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu artık kadınlara emanet.

◾   Ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik işlenen suçlar için de iki savcı görevlendirildi.

*

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın getirdiği hızlı yeniliklerin, Türk yargısı için umut verici olduğunu düşünüyorum.

*

Elbette biz, dışarıdan bakan bir göz olarak Başsavcı Yeldan’ı değerlendirebiliyoruz.

Peki, Adliye içerisinde yer alan ve savunma makamını temsil eden Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz, Başsavcı Ali Yeldan ile ilgili ne düşünüyor?

*

Başkan Elagöz’e, ES TV’de katıldığı programda, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın çalışmalarını tek tek sıralayarak sordum: Peki, siz bu çalışmalara ilişkin ne düşünüyorsunuz?

*

İşte, Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz’ün dikkat çeken değerlendirmesi:

‘ÖZLEDİĞİMİZ TABLO BU’

“Sayın Başsavcım geldiği günden bu yana Eskişehir Adliyesi’nde bir sinerji yarattı. Sayın Başsavcım bir şeyleri değiştirme gayretinde. Yapmış olduğu düzenlemeler, açmış olduğu bürolar, kadınlara karşı şiddet olaylarındaki savcı sayısının arttırılması çok önemli. Bakın, normalde Başsavcılar pek dosya almazlar bildiğim kadarıyla, ama özellikle kadına karşı şiddet dosyalarını kendisi de dahil olmak üzere Başsavcı yardımcılarına dağıtması çok güzel gelişmeler. Ve aslında özlediğimiz tablo bu. Yani bir iradenin net olması lazım. Sayın Başsavcım bu iradeyi koydu geldiğinden beri. Kamuoyu önünde şunu söylemek istiyorum: Eskişehir için bana göre şu aşamada büyük bir nimettir Başsavcım. Bir şanstır.

‘ADLİYEDE ATALET ORTADAN KALKTI’

Gerçekten bir gayret içerisinde Başsavcım. Her şeyin de farkında. Eskişehir Adliyesinde maalesef son birkaç yıldır bir atalet olduğunu görüyorduk. O ataletin şu anda kalktığını düşünüyorum ben. Çünkü Başsavcımızı zaten yerinde bulmanız çok zor. Hep sahada çalışma halinde. Adliye içerisinde ciddi bir yapılanmaya imza atıyor. Mesela kadına karşı şiddet dosyalarına bizzat kendinin bakması, aslında kadına karşı şiddete karşı bakış açısını da ortaya koyuyor Sayın Başsavcımın. Şimdi bu önemli bir şey, nasıl takdir etmeyeceğiz bu önemli davranışları? Ben takdir ederim. Doğruya doğru demek lazım. Kısacası Adliyede bulunan ataletin kalktığını düşünüyorum. Umarım Sayın Başsavcım bu gayret ve çabalarını görev süresi boyunca devam ettirir.

‘KEŞKE BÜTÜN BAŞSAVCILARIMIZ AYNI KARARLILIKLA HAREKET ETSE’

Eskişehir Barosu olarak Başsavcılığımızla iş birliğine açık olduğumuzu da söyledik. Çünkü bizim aktif görev yapan Kadın Hakları Komisyonumuz ve Kadın Hakları Merkezimiz var. Yine çok aktif çalışan Çocuk Hakları Komisyonumuz var. Bu konularda da karşılıklı iş birliği içerisinde hareket edeceğimiz yönünde de Sayın Başsavcımızla görüşme halindeyiz. Aile içi şiddete bakan savcı sayısında da artış yapıldı. Bakın bunlar güzel gelişmeler. Özlenen tablo bu aslında. Yine çocuğa karşı suçlarla ilgili de Sayın Başsavcımın çalışmaları var. Ben kendisini tebrik ediyorum. Yargı adına güzel şeyler bunlar. Keşke bütün Başsavcılarımız aynı kararlılık ve duruşla hareket etse. Biz bundan memnuniyet duyarız ve destek vereceğimizi her platformda söyleriz ve o desteği seve seve veririz de.”

*

Evet, Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz’ün, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’a ilişkin düşüncelerini okudunuz.

Bir tarafta iddia makamı, diğer tarafta savunma makamı. Her iki makamın da görevi aynı: Adaleti sağlamak!

Söz konusu makamların koordineli bir biçimde çalışabileceği ihtimalini görmek son derece sevindirici.

Türkiye’de ayrışmadan uzak, toplum yararına iş birliği yapabilen kurumlara rastlayamaz olduk.

Eskişehir Adliyesinde bu anlayışın uygulanabileceğini göreceğimize inanıyorum.