Eski Türk filmlerinde çoğu zaman karşılaştığımız bir sendromdan bahsedeceğim.

Marie Antoinette Sendromu stres nedeniyle saçın aniden beyazlaşması ya da grileşmesi durumuna verilen isimdir.

Marie Antoinette sendromuna aşırı stresin neden olduğu öngörülür. Stresle birlikte saçta pigmentasyon azalır ve saç rengi beyaza veya griye dönüşür. Marie Antoinette sendromu nedir, sorusunun cevabı kısaca saçların stres sebebiyle bir anda beyazlamasıdır denebilir.

Kimdir?

Marie Antonietta Sendrom ismini 1793’te tahttan indirilen, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’den alır.

Fransa tarihine damga vuran isimlerden birisi de Marie Antoinette’tir. Masal gibi bir hayat sonrası dramlarla dolu bir sonu olan Marie Antoinette’in skandalları da gündemden düşmüyordu.

Fransa’nın son kraliçesi Marie Antoinette. On dört yaşında nişanlandı.

Evliliğin yedi yılında çocuk sahibi olamadı. Sıkıcı mahzun bir hayata sahipti.

Tahta çıktığında zamanlarda Fransa sıkıntılı günler yaşıyordu. Ekmek kıtlığı vardı Paris’te. Bu dönemde söylenmiş olan "Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!" meşhur sözü bilmeyeniz yoktur.

Sıkıcı hayatından kurtulmak için sık sık kılık değiştirip halk arasına karışıyordu. Bu durumlar da aldatma dedikodularının çıkmasına sebep oldu.

Çıkan bu dedikoduların en büyüğü kayınbiraderi ile X. Charles ile aşk yaşadığı ve kralı aldattığı yönündeydi. Başka gruplar da kraliçenin tercihin farklı olabileceğini ve lezbiyen olduğunu iddia ettiler. Haliyle halkın gözünde kraliçenin saygınlığı git gide azalmaya başladı.

Marie Antoinette hamile kalamıyordu. Kral ile ilişkilerinin sorunlu olduğu söylentileri bütün sarayı sarmıştı. Fakat sonunda 1778’de ilk çocuğu dünyaya geldi.

Marie Antoinette’in en büyük saçmalığı kendisine küçük bir köy yaptırması oldu. Burada gizli gizli sevgilileriyle buluşuyordu. Kralı aldatıyor gününü gün yapıyordu.

Fransa’da krallık için günden güne olaylar daha da kötü hal almıştı.

14 Temmuz 1789'da, Paris'te kalabalık bir grup, kraliyet otoritesinin sembolü haline gelmiş yerlerin kontrolünü ele geçirdi. Böylelikle Fransız İhtilali başlamış oldu. Ancak sarayın bu olaylardan haberi yoktu.

İhtilalcilerin önünü kimse alamıyordu. Kral ve kraliçe tutuklanmıştı.

2 Ağustos 1793 günü, sabaha karşı uyandırılıp üzerini giyinmesi söylendi. Kızından ve görümcesinden ayrılarak Conciergerie Hapishanesi'ne transfer edildi. 14 Ekim’de yargılanmasına başlandı.  15 Ekim’de yargılanması tamamlandı, 16 Ekim 1793’te de idamı gerçekleştirildi.

Tamda o zamanlar bu sendrom başına gelmiş. İnsanlar hayret etmişti. Aslında saçların bir gece gibi kısa bir sürede tamamen beyazlaması tıbbi olarak neredeyse imkansızdır. Hastalık, ani şok ya da yaralanma gibi durumlarda saçlar çok hızlı beyazlıyor olsa da bunun için en azından birkaç hafta gerekir. Yine de çok az vakada çok ani beyazlama olduğu da kayıtlarda vardır.