Geçtiğimiz günlerde ‘Atatürk Eskişehir’de konuştu’ başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Yazımda, Atatürk’ün 1923 yılı başındaki 35 günlük Batı Anadolu gezisindeki Eskişehir kısmına yer vermiştim.

*

Yazımın bir bölümünde, Atatürk ile dönemin Orman Müdürü Arif Bey’in konuşmasını aktarmıştım. O konuşmada Atatürk, Arif Bey’e, Eskişehir’in orman varlığına ilişkin sorular sormuştu. Arif Beyde, Atatürk’e, 15 Ocak 1923 tarihi itibariyle, Eskişehir’de 225 bin hektar orman olduğunu söylemişti.

*

PHOTO-2023-01-18-13-03-12

Bende buna istinaden Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’ne 2023 yılı itibariyle Eskişehir’de kaç hektar ormanın yer aldığını sormuştum.

Müdürlüğün ulaştırdığı bilgiye göre, bugün itibariyle Eskişehir’deki orman alanı 410 bin hektar.

Bununla beraber Eskişehir’deki orman alanı, il genelinin yüzde 28,9’unu kaplıyor.

*

Görülüyor ki 1923’ten 2023’e, yani 100 yılda Eskişehir’deki orman varlığı, 185 bin hektar artmış.

Fena bir artış değil, yaklaşık iki katı kadar bir artış söz konusu. Fakat bu artış yetmez, daha fazlasına ihtiyacımız var.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, bu kapsamda her yıl ortalama 3 milyon fidanı toprakla buluşturduğunun bilgisini de verdi.

*

Bugünlük MIH sütunlarını kapatırken, yaptığı hızlı bilgilendirme nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür ediyor, verdiği ancak bugün kullanmadığım dikkat çeken başka bilgileri de ilerleyen günlerde aktaracağımı ifade ediyorum.