Artık gün geçmiyor ki bir şeylere zam gelmesin. Her gün zam haberleri alıyoruz. Geçtiğimiz günlerde CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ortak bir açıklama yapmış, akaryakıta gelen zamların ardından toplu taşıma ücretlerinde yakın zamanda çok ciddi artışlar olmasının kaçınılmaz olduğunu söylemişti. Aradan 1 hafta geçmeden Eskişehir’de tam Eskart 6 TL, öğrenci ise 3,50 TL oldu. Ocak ayında yapılan zamları da sayarsak Büyükşehir Belediyesi neredeyse ulaşım ücretlerine yüzde 100 oranında bir zam yaptı. Aynı süre içinde akaryakıt fiyatları da aşağı yukarı aynı oranda zamlandı. Elektrik zaten malum yüzde 124 oranında zamlanmıştı. Yine de sosyal medyada Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı zam büyük tepkilere neden oldu. Vatandaşlar 6 TL’yi çok buldu. Çoğu vatandaş ‘Zam yapılmasın demiyoruz ama en azından 5 TL olsaydı’ gibi tepkiler gösterdi. Birçok vatandaş da Eskişehir’de mesafelerin kısa olduğuna vurgu yaparak ücreti bu nedenle fazla bulduğunu söyledi. Yine gelen tepkiler arasında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile sağlık çalışanlarından para alınmasını ve ücretin düşürülmesini isteyenler de oldu.

MESAFELİ SİSTEME GEÇİLEMEZ Mİ?
Belediye hesabını kitabını yapıp ona göre bir tarife belirlemiştir. Vatandaşların tepkilerinden Eskişehir’de mesafelerin kısa olduğu konusuna katılıyorum. İzmir’deki gibi mesafeli sisteme geçilemez mi acaba? Asıl merak ettiğim konu bu. İzmir’de kartınızı bastığınızda sizden en uzak mesafe ücretini kesiyor, ardından indiğiniz durakta kartınızı sisteme okutuyorsunuz ve aradaki fark size geri ödeniyor. Otobüsler için belki zor ama tramvay için böyle bir sistem yapılsa daha iyi olacak. 5 durak giden de 6 TL ödüyor, 25 durak giden de 6 TL ödüyor. Mesafeli sisteme geçilirse fiyatlandırma da daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Akaryakıt fiyatları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi bir zam da bugünden itibaren geçerli olmak üzere Kalabak suya yaptı. Sokak dağıtımda 7 TL olan Kalabak damacana su 7,5 TL’ye, 8,5 TL olan Alo Kalabak hizmetinde ise 9 TL’ye yükseldi. Eh buna diyecek bir şeyimiz yok. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamların yanında yapılan zam devede kulak kalıyor.

GURUR DUYDUK
Neyse hep de içimizi karartacak değiliz ya. Biraz da güzel haberlerden bahsedelim. Özel Çağdaş Okulları Ortaokul Robotik Takımı ÇeVik, “Guinness Rekorlar Kitabı”na "Dünyanın En Büyük Robot Yarışması" olarak giren VEX Robotics’te 2’inci kez Türkiye Şampiyonu oldu. Minik öğrenciler Eskişehir’i ve Türkiye’yi, 3- 12 Mayıs 2022 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek olan Dünya Finali’nde temsil edecek. Oradan da başarılı sonuçlar ile dönmelerini ve bizleri yeniden gururlandırmalarına bekliyoruz. Şu sıralar okullarda robotik bilimine büyük önem veriliyor. Birçok okulda bunun örneklerini görüyoruz. EOSB Özel Teknik Koleji’de robot yarışmasında daha önce başarı elde etmişti. Devlet okullarının da bu konuya önem vermeye başladığını ve yarışmalara katıldıklarını görüyoruz. Özellikle ilgisi olan çocukların ve gençlerin yazılım ve kodlama gibi alanlara yönlendirilmesi çok güzel. Bu sayede geleceklerini daha iyi planlayabilirler. Türkiye’de bu sayede ileride bu alanda birçok yetişmiş iş gücüne sahip olabilir. Tabii ki çocuklara gereken destek verildiği, ileride iş yaşamında gereken çalışma şartları sağlandığı sürece. Yoksa birçok parlak genç