Geçtiğimiz hafta Cuma günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis’te yaşanan kabul edilemez bir olayı kamuoyunun gündemine taşımıştım. Özetle, acil servise gelen hastaların uzun saatler hizmet alamadıklarını dile getirmiş, konuyu Sağlık Bakanlığı’na aktardığımı söylemiş, Sağlık Bakanlığı’nın da detaylı inceleme yapacağını beyan ettiğini aktarmıştım. Bunun yanı sıra, sağlık alanında uzman olan isimlerin Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönelik son dönemde artan şikayetlerin nedeni olarak gördükleri sorunları kaleme almıştım.

*

Söz konusu yazımın ardından ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy, kamuoyuna bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklama incelendiğinde, hastaneye güzellemeler dizilen halkla ilişkiler çalışmasından öteye gitmediği görülüyor. Başhekim Gürsoy bunu hep yapıyor! Zira hastane binasının depreme karşı dayanıklı mı yoksa çürük mü sorusunun yoğun olarak sorulduğu bir dönemde Başhekim Gürsoy çıktı, yine enteresan bir açıklamaya imza atarak hastane güzellemesi yaptı. Fakat hastane binasının dayanıklılığı konusunda tek bir açıklaması dahi yoktu.

*

Başhekim, bugün kaleme aldığım konu ile ilgili de benzer bir yaklaşım içerisinde. Acil serviste yaşanan ağır mağduriyetin sebebini, Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmenin detayını ve sonucunu kamuoyuna açıklamak yerine hastaneye ilişkin güzelleme yapmayı tercih etmiş. Yok acil servise şu kadar hasta gelmiş de, yok şu kadar hasta tedavi edilmiş de, yok şehir dışından gelen hastalar da tedavi ediliyormuş da filan… Be kardeşim, görevi hasta tedavi etmek olan bir kurum bunları yapmayacak da ne yapacak Allah aşkına? Yani, bir hastanenin hastaya hizmet vermesi kadar doğal bir şey var mı? Bir başhekim bununla gurur duyar mı? Ancak bir hastanenin hizmetlerinde mağduriyet yaratan bir aksama meydana gelmesi utanç vericidir! Başhekimden bu olaya ilişkin bir açıklama yapması bekleniyor. Fakat kendisi halkla ilişkiler yöntemine sığınıyor. Geçtiğimiz yazılarımda sıklıkla belirttim, bu yöntem hastanede yaşanan sorunları örtmeye yetmez!