Cumhurbaşkanı adaylığı meselesi özellikle Millet İttifakını uzun süredir meşgul ediyor. Nihayet kesinleşen Kemal Kılıçdaroğlu ismine karşın, ipsiz-sapsız kimi seslerin yükseldiği de görülmüyor değil.

Şunun şurasında seçime 50 gün kalmışken ve önümüzdeki 40-50 günlük “propaganda süreci” yoğun ve zorlu geçecek. Geçecek çünkü, sadece CB seçmeyecek, parlamentoyu da yenileceğiz. Ne kadarıyla “yenilenecek” onu da 15 Mayıs’ta göreceğiz!. Bu nedenle bir önceki yazımın başlığında vurguladığım gibi;

-Sırada milletvekili listeleri var!.

O listeler de 9 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na verilmiş olacak.

Liste belirleme süreci depremler nedeniyle biraz geç başladı. Daha doğrusu seçim bölgelerinin  listesinde yer almak isteyen adayların mücadelesi de bir zaman sıkışıklığı ile devam edip gidiyor.Kimlerin temayülü?

O zaman sıkışıklığı ise yasalarda yer alan “önseçim” denilen demokratik yöntemi, 2023 seçimlerinde tümüyle ortadan kaldırmış bulunuyor. Hatırlanacaktır CHP bir önceki seçimde İzmir başta, birkaç seçim bölgesinde “göstermelik” de olsa uygulamıştı!

Öğreniyoruz ki başta partilerden bazıları AKP, İYİ Parti gibi “temayül yoklaması” yapacaklar, yapmaya başlamışlar. Yani, dar kapsamlı olarak il-ilçe kurullarındaki partililerin katılımı ile tabanın “isimler bazında eğilimini” ölçeceklermiş!..

Geçin bunları!.. Daha önceki seçimlerde gördük “temayüle” ne denli uyduklarını.

Listeye girecekler hep Ankara’da, parti genel merkezlerinde etkili yönetim kademelerince belirlendi. Daha ötesini söylemeliyim;

-Genel başkanların temayülü, sempati veya antipatisi ile belirlendi milletvekili listeleri.

Bunu söylerken özellikle de AKP ve bir süredir “iktidar ortağı” konumunda olan MHP’yi kast emiştim.  Millet İttifakı’nın yeni kurulmuş partilerine gelince;

-Köklülerin yöntemi buysa, onlar ne yapabilir ki!..Ne de çok aday adayı var.

Genelden Eskişehir yereline dönelim.

Partilerdeki aday adayları sayısı ortalıkta. Bu seçimde ilimizin milletvekili sayısı 6’ya düşürüldü. Önseçim yok, temayül var ama hemen bütün partilerde aday adayı adedi en azından 10’lu sayılarda. İricilerinde ise 20’yi aşkın!. Kuşkusuz bunların hepsi “milletvekili olabilmek” amaçlı kayıt yaptırmadılar. Özellikle son 20 yılda, iktidar AKP’nin listelerinde olan-olmayan pek çoğu, devlet katında bir yerlerde yer kapmadılar mı!..


***


İktidar adayı CHP genelinde de durum farklı değil. Daha doğrusu önceki seçime göre farklı. Yurt genelinde bin 500’lerden 3 bin 500’le çıkmış. Eskişehir için de farklı değil bu oran. CHP’de liste belirlemesi biraz farklı. Önceki yazımda belirttiğim gibi orada “üst düzey” 8 kişilik bir kurul belirleyecek adayları. Ben yine de bütün partilere, özellikle CHP’deki “belirleyicilere” çağrıda bulunayım:

“-Eskişehir’e dokunmayın. Yani yereldeki adayları liyakate, emeğine göre belirleyin!..

Seçim sonuçları beklendiği gibi olmayabilir.

Bu konu gelecek yazıda ele alınacak!.._____________________________ Nebi Hatipoğlu’nun aday adaylığı şöleni

Geçen hafta içinde gazeteden aradılar;

-Nebi Bey’in, İYİ Partiden adaylığını açıklayacağı bir iftar yemeği var. Siz de davetlisiniz.

Arada bir bu türden davetlere katılırım. Geçmişte ve günümüzdeki hukuka dayanarak katılacaktım elbet.  Yerini sordum, Kent park içinde yeni bir mekan. Konumunu öğrendikten sonra Sivrihisar caddesinden yürüdüm ki hayli uzakmış!..

Derken ulaştım ki, önce araç kalabalığını görünce şaşırdım;

-Bu kadar araç gelmişse, içindekileri tahmin etmek zor değil!.

Öylesine bir kalabalık vardı gerçekten. Daveti aldığımda sanmıştım ki, parti örgütlerine, nezaketen aday adaylarına, üst protokole ve basına bir yemek. Evet bunların hepsi vardı ama salona sığmayan kalabalıktan anladım bu başka bir “iletişim yöntemi” idi.

-Sivil Toplum örgütleri, Odaların yönetimleri, muhtarlar ve tabi Başkanlığını yaptığı Eskişehirspor’un eski-yeni yöneticileri, taraftar grupları.Hayırlı olsun…

Doğal olarak kısa bir konuşma yaptı Nebi bey. Yan sütunda belirtiğim gibi “Doğma büyüme Eskişehirli” oluşuna vurgu yaptı;

“Evim burada, On binlerce hemşehrime iş verdiğim  işim burada. Gazi Meclise seçildiğimde tüm Eskişehirlilere ve ülkeme hizmet vermek amacıyla yola çıkmış bulunuyorum.”

Gazetelerde okumuşsunuzdur. Kapsamlı konuşması bu kadar değil. Ama benim önemsediğim özü buydu. Anladığım;

-Nebi Hatipoğlu listeye girecek, Gazi Meclis’e gidecek!..

Ve de bizler seçim süresince, O’nun söylediklerini dinleyip, yazmayı sürdüreceğiz;

“-Kendisine, İYİ Parti’ye, Eskişehir’e ve Millete hayırlı olsun.”