Turizmin çok çeşitlisini bilirdik, daha fazlasını da öğrendik. Hem iç turizmin, hem de dış turizmin. Yenisini de başlıkta ifadesini bulduğu gibi biz ekledik!..

Gerçekte bu tanımlama bize ait değil. Tepebaşı Belediyesi’nin  Pişmiş Toprak Sempozyumu için kentimize gelen bir milletvekiline ait. Üstelik de Kocaeli  gibi turizmin “harman olduğu illerimizden birinin milletvekiline,  Aydın Aydın Akar’a…

Daha öce de sempozyum nedeniyle gerçekleştirdiği Eskişehir incelemeleri sonrasında yaptığı bir yorum bu “Eskişehir Belediyeleri, yaptığı hamlelerle kenti iç turizme açmış” gibisinden bir açıklama.  Gerçi belediyelerimizin bu konudaki çabalarını biliyor, halk olarak gururla karşılıyorduk da, böylesine bir niteleme aklımıza gelmemişti.İlk turistler Finlandiyalı.

Buradan bakınca mesleğimizin ilk yıllarında yaptığımız bir “Turizm haberi geldi. Mayıs, haziran aylarında 10-15 karavandan ibaret bir Finlandiyalı turist gurubu gelirdi. Arkeoloji müzesi önünde konaklarlardı. Bir iki günlük şehir turundan sonra ayrılırlar, Anadolu’nun diğer illerindeki planlanmış turlarını yapıp ayrılırlardı ülkemizden. Ama bu arada bir günlük gezilerini de Frig medeniyetinin bir eseri, Yazılıkaya ve Frig vadisine ayırdıklarını öğrenmiştik. Açıkçası bizim gündemimizde pek yer almayan Yazılıkaya’yı bize onlar hatırlatmıştı.Önce Odunpazarı’nın dokusu.

Gelelim Belediyeler Turizmine. Çok değil 20-25 yıl öncesine kadar canlı bir iç turizm hareketine bu kentte rastlayacağımız aklımıza bile gelmezdi. Örneğin bir “Konya gibi” olmayı aklımızdan bile geçiremezdik.

Önce bir elli sene kadar önce Odunpazarı’nın tarihi dokusunu korumak gibi bir düşünce gelişti, ondan sonra da ufaktan bir kıpırdanma başladı. Giderek özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kente modern anlamda parklar, konser salonları gibi akla ilk geliveren örnekleri yaratmasıyla Odunpazarı’nın dışına yayılmaya başladı hareket.

Sonraki gelişme ise son 20 yıla sığan ve sayıları her yıl artan konaklama tesisleri ve yıldızlı otellerin yapımı ile gözlendi. Bunlarda özel sektörün öngörüsüyle gerçekleşen yatırımlar oldu. Bu arada bir kaçı hariç, çoğu ünlü oteller zincirlerine ait yatırımlar. Yani yerel yatırımcıların payı görece az.

Olsun, yatırım, nereden gelirse gelsin, katkıdır.İyi sezon sürüyor

Geçtiğimiz günlerde bizim gazetede bir haber ilgimi çekti.

-Atlıhan’da turist yoğunluğu.

Odunpazarı, benim de sevdiğim, haftada bir-iki Muhtar’ın Yeri’nde çay keyfi yaptığım bir semt. Malum,  merkez ilçelerimizden biri. Turizm mevsiminin sonlarına gelinmesine rağmen  hareketlilik hiç bitmemiş. Özellikle de uzun resmi tatiller ve hafta sonlarında. Büyükşehir’in karar kurumlarından biri UKOME, bir ay kadar önce bir kararla Kemal Zeytinoğlu Caddesi’ne araç girişini yasaklamıştı. Haklı gerekçe de, bu türden turistik alanların “yürüyerek gezilmesi” idi.

Odunpazarı esnafını yokladım!, Olumsuz bir etkisi olmuş mu esnafa. Olmamış, büyük çoğunluğu memnun.

Sözünü ettiğim haberde ifadesini bulduğu gibi;

-Belediyeler turizmi bu sezonu da iyi geçirdi.!..