Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon oranını açıkladı. TÜİK’in açıkladığı orana göre Ekim ayında enflasyon yüzde 2,29 arttı, yıllık bazda ise 19,89 oldu. Hemen ardından ise Enflasyon Araştırma Grubu bir açıklama gerçekleştirdi. ENAG’a göre ise enflasyon ekim ayında yüzde 6,90 arttı. ENAG, tüketici fiyat endeksinin 12 aylık dönemdeki artış oranını ise yüzde 49,87 olarak açıkladı. Açıklamalardaki oranlar arasındaki makas oldukça büyük. Özellikle çarşıda pazarda hissettiğimiz zamlara bakılırsa sanki ENAG’ın raporu biraz daha tutarlı. Sürekli aldığım, tükettiğim bazı ürünler var. O yüzden fiyat değişimine de oldukça hakimim. Bazıları en az yüzde 50 arttı. Bazıları yüzde 100’e yakın artış gösterdi. Yakın zamanda aldığım duyuma göre fırıncılar ekmeğe yeniden zam talep edecekmiş. Daha doğrusu fiyat aynı kalacakmış ama gramajı düşüreceklermiş. Dün de Lokantacılar Odası Bahar Bilen bir açıklama yaptı. Sadece halkın değil, esnafların da etkilendiğini ve tükenme noktasına geldiklerini söyledi. Ben ekonomist değilim ama bir şeylerin yanlış gittiğini anlamak için de ekonomist olmaya gerek yok sanırım. Bir an önce ekonomi politikalarında bir atılım yapılmalı. Görünüşe göre ne vatandaşın ne de esnafın artık dayanacak hali kalmadı.

SAĞLIKÇILAR DA DERTLİ

Ekonomideki sıkıntıları derinden hisseden bir diğer kesim de sağlıkçılar. SES Şube Başkanı Birtürk Özkavak, 2022 için kamu emekçilerine ve emeklilerine yüzde 5-7 olarak verilen zammın şimdiden erimeye başladığını söyledi. Birçok kademeye yapılan zamların geri alınmasını isteyen Özkavak, sağlık emekçilerinin maaşlarına da zam yapılmasını istedi. Özellikle pandemi döneminde sağlıkçılar canla başla çalışıyor. Pandeminin başlarında hatırlarsınız sağlık çalışanlarını kahraman ilan ettik, alkışladık. Hak ettiler mi sonuna kadar! Peki şimdi sorunlarını görmezden mi geleceğiz? Kafamızı başka tarafa mı çevireceğiz? Önceden doktorlar TUS’a çalışırdı. Şimdi Almanca çalışıyorlar. Birçok doktor dil kursuna yazılmış. Ciddi ciddi ülkeyi terk ediyorlar. Böyle giderse birçok yetişmiş insanımızı kaybedeceğiz. Bir an önce sağlıkçıların sıkıntılarını gidermek zorundayız. Hele ki şu salgın döneminde onların şartlarını iyileştirmek için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.

MARKETLERDE BAZI ÜRÜNLER YOK

Zincir marketlerde bu aralar bazı ürünler neredeyse hiç yok. Temel ihtiyaçlardan ay çiçeği yağı örneğin bulunmuyor. Keza kesme şeker de öyle. Sorulunca depoda yok deniyor. Sebebi ise bilinmiyor. Yakın zamanda bir zam mı gelecek o yüzden mi depodan çıkarılmıyor acaba? Ya da gerçekten mi yok? Geçtiğimiz günlerde marketlere astronomik düzeyde bir ceza kesilmişti. Bununla bir ilgisi var mı? İnsanın aklına birçok şey geliyor. Neyse yakında çıkar ortaya ne olduğu, bekleyip görelim bakalım.