-Seçim sürecine girdik!..

Kim bilir ne zamandır bu nakaratı dilimizde tekrarlıyor, yazılıp-çizilenlerde okuyorduk. Gerçekte o “süreç” geride bıraktığımız yılın başından beri gevelenip duruyordu.

Ne var ki şunun şurasında 6 ay, belki de daha az bir süre kaldı seçim gününe. Bütün işaretler sürecin başladığı resmen ilan ediyor. Nereden anlıyoruz, onu irdelemeye çalışalım.

Önce iktidarın, hükümetin, daha açıkçası 5 yıldır sürdürülen tek adan rejiminin temsilcisi Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın icraatlarından!

O icraatlar, üzerinden birkaç ay geçtiğine göre unutulmadı. Kimileri 3-4 aylık, kimileri de bir-iki haftalık icraatlar!..

***

Kısaca hatırlarsak:

İlklerden biri öğrencilerin KYK’dan aldıkları öğrenim kredilerinin faizlerinin silinmesi…

Yakın zamana geldiğimizde, yasal olarak belirlenmesi gereken “Asgari ücretin belirlenmesi. Kamu, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla oluşan komisyonun çalışması.  4 toplantı sonrasında, işçi temsilcisinin katılmadığı toplantıda asgari ücret, Erdoğan tarafından müjdelerle açıklandı; 8 bin 506 lira…

Kimi kesimden “Eh, buna da şükür” onayı çıkarken, kimi “münafıklar” da “Açlık sınırı”nı ancak karşılayacak diyerek “burun kıvardılar!..”

Derken,  Aralık ayı enflasyonuna endeksli olarak memur, memur emeklisi ve SSK emeklilerinin maaşlarına geldi sıra. 6 aylık enflasyon, TÜİK’nde  gayretleri ile 15 gibi belirlendi. Erdoğan yeni bir müjde ile takdiren yüzde 25’e çıkardı ki; ertesi gün bir 5 puan daha geldi ve zam oranı yüzde 30 oldu.

Bakalım zammı alanlar bundan memnun olacak mı?

Nihayet yıllardır tartışılan Emeklilikte Yaşa Takılanlara geldi sıra. Yılın son günü o da halledildi. Yaş sınırı konulmaksızın değin koşulları yerine getirenler, TBMM’de görüşülecek yasa ile emekli olmaya hak kazanacaklar.

Bunlar ve bunun gibi benzerleri muhalefetin, özellikle de CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bastırmaları sayesinde gerçekleşen “müjdeler” olarak hafızalara kazındı.                       

Sırada seçim tarihi…

Bu başlık altında yazacaklarımıza geçmeden önce, bununla bağlantılı bir önemli konuya değinmek gerekiyor;

-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na akıl almaz bir hukuk skandalı sonucu mahkemece verilen mahkumiyet karara ve siyasi yasak!

Yetmedi, en son İmamoğlu hakkında “Terör ve teröristlerle iltisaklı” kişileri İBB’de işe almak soruşturması!.. Bir önceki CHP grubuna konuşan Kılıçdaroğlu’nun sert çıkışı;

“-Eğer bu suçlamayla başkanı görevden alıp, yerine kayyum atamaya kalkarsanız, bilin sizi milli iradeye karşı işlenen terör suçlusu ilan edeceğim. Bay Kemal’in de bir tahammül sınırı vardır!”

Dün de (Cumhurbaşkanı olası adaylarından) Ekrem İmamoğlu  bir basın toplantısıyla, terör suçlamasına kanıtlarıyla, uzun açıklamalarda bulundu. Ve de Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun aynı tondaki tepkisini sürdürdü.”

“-Gök kubbeyi başınıza yıkarız !”

***

Böylece seçim tarihinin belirlenmesi aşamasına gelindi!

Ve adayın belirlenmesi…

Adayın belirlenmesi derken, 6’lı Masa’nın adayından söz etmek istediğim anlaşılmış olmalı. Gerçi her ne kadar MHP lideri Devlet Bahçeli aylar öncesinden “adayımız Erdoğan, net” demişti ama seçim kararının hangi yöntemle alınacağına göre, bu aşamada “Erdoğan’ın adaylığı o kadar net” değil!

Geçelim, 6’lı Masa’nın bugünkü 10. Toplantısına gelelim. Onlar da nihayet karar aşamasına gelmiş bulunuyor. Her ne kadar son zamanlarda “çoklu aday” gibi zırvalıklar seslendirilse de, bu toplantıda kim olacağı belli olmasa da;

-Tek aday çıkaracakları net!...

Seçimi “ilk turda kazanmak” iddialarında bulunuyorlarsa başka seçenekleri yok.

“Bu toplantıda olmasa da” tespitimize gelince…

Baştan beri seslendirdikleri, yol haritası, hatta hükümet şekli, ve hükümet programı gibi bir çalışma bu toplantıda karara bağlanacak ve olabildiği kadarıyla seçmenle paylaşılacak. 

Sonrasında, yani Şubat’a kalmadan yapılacak bir toplantıyla da Cumhurbaşkanı adayını belirleyip, açıklayacaklar. Göründüğü kadarıyla bu aday;

-Masanın kurucusu ve derleyip, toparlayıcısı Kemal Kılıçdaroğlu.

***

Başlıkta ifadesini bulduğu gibi bugün ve yarından da yakın, seçim tarihi ve adaylar belli olacak…