Tüm dünyada insanlar küresel iklim krizine karşı mücadele vermeye çalışırken Eskişehir’de Sevinç Mahallesi’nde yapılmak istenen kömür ocağının ÇED sürecinin başlatıldı. Termik santral yapılmak istendiğinde nasılsa tüm Eskişehirliler birleşip buna engel olduysa, yine aynı birliktelik sergilenmeye başladı. İklim krizinin en büyük sebeplerinden gösterilen fosil yakıt türevindeki kömür madenini artık tüm dünya terk etmeye çalışıyor. Burada ise Eskişehir kömür karasına boyanmaya çalışıyor. Kömür madeni yapıldığı takdirde, havamız, suyumuz, toprağımız kısaca doğamız kirlenecek, telafisi çok güç belki de telafisiz zararlara uğrayacak. Bunun yanı sıra bu kömür ocağının Alpu’da yapılmak istenen ve engellenen termik santrale rezerv sağlayacağı söyleniyordu. Bu da işi daha da tehlikeli boyuta taşıyor ve kömür ocağı açıldığı takdirde termik santral ısrarının da sürüyor olabileceğini gösteriyor. O yüzden 20 Ocak’taki ÇED süreci halkın katılım toplantısına şehrin geleceğini düşünen tüm STK’lar ve odalar katılmalı, proje ile ilgili olumsuz görüşlerini bildirmeli. Daha önce yapmıştık. Yine el ele Eskişehir’imizin doğasını koruyalım.

KENDİMİZİ FRENLEYELİM
Şehrin gündemindeki bir diğer konu da haliyle vaka sayıları. Zirveye oturduk. Hem de açık ara farkla. Daha bu verilerin içinde yılbaşı sonrası yok. 24-31 Aralık haftası verilerine göre bu haldeyiz. O dönem 35-40 bin civarında olan günlük vaka sayıları 2’ye katlandı, şu an 75 bin civarında. Haliyle biz de daha kötü durumda olduğumuzu tahmin edebiliriz. Haftalık 7 bin 500 civarında olan vaka sayımız, demek ki 15 bin civarına yaklaşmış. Günlük 2 bin vakayı aşmış olabiliriz. Tek sevindirici yanı aşı oranımızın da yüksek olması. Bu nedenle yatan hasta sayımız azalıyor. Omicron varyantının daha hızlı bulaşmasının bu artışta büyük payı olduğunu da düşünüyorum. İnsanlar hızlı bulaşıp hafif atlatıldığı için de rehavete kapılıyor büyük ihtimalle. Kendimizi biraz frenlememiz gerektiğini düşünüyorum. Kaymaz Mahallesi’nde vatandaşlar kahvehaneler ile anlaşarak 5 gün boyunca kahvehaneleri kapattı. Tabii ki Eskişehir genelinde böyle bir şeyi beklemek çok zor. Mümkün olduğunca bu süreçte kendi tedbirlerimizi almalıyız ve kapalı alanlardan uzak durmalıyız. Hatırlatma dozu aşılarını yaptırmayan vatandaşların da bir an önce aşılarını olması gerekiyor. Aşıların belirli bir koruyuculuk süresi var. Bu nedenle hatırlatma dozu hastalığı hafif atlatmamız için kritik önem taşıyor.

ODA SEÇİMLERİ HAREKETLENİYOR
08 Ocak’ta Lokantacılar Odası ile başlayan esnaf odaları seçimleri hareketli geçiyor. Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Sefa Şen şu ana kadar seçime tek liste ile katılan 2 isim oldu. Diğer odalarda ise süreç bol adaylı geçiyor ve geçmeye devam edecek. Buna rağmen birçok odada mevcut başkanlar seçilerek güven tazeledi. Bakkallar Odası’nda mevcut başkan İsmail Hakkı Ördek ve Emlak Komisyoncuları Odası’nda mevcut başkan Gazi Çelik açık ara bir oy farkı ile seçimlerini kazandı. Berberler Odası’nda ise değişim rüzgarı esti. Mevcut başkan Fethi Özkara, 4 adayın yarıştığı seçimlerde aldığı 299 oy ile ipi göğüsleyemedi. 313 oy alan Gürdal Sarıkaya odanın yeni başkanı oldu. Odaların kongreleri Mart ayına kadar devam edecek. Mayıs’ta ise Esnaf Odaları Birlik başkanlığı için seçim yapılacak. Yaşanacak değişimlerin önemi de kendini burada gösterecek. Eminim ki şimdiden hesap kitap yapılmaya başlanmıştır. Oda seçimlerinin sonuçlarına göre de mevcut başkan Ekrem Birsen’in karşısına aday veya adaylar çıkacaktır. Her ne olursa olsun, bu kez oda seçimleri heyecanlı geçecek gibi duruyor. Bol adaylı seçimlerde hangi odalarda değişimler yaşanacak, tahminlerim tutacak mı ben merak ediyorum açıkçası. Şu ana kadar seçimlerin olaysız geçmesi de adayların demokratik tutumlarını gösteriyor. Bunun için de tüm adayları tebrik etmek lazım. Bundan sonraki seçimlerin de olaysız bir şekilde, demokratik ortamlarda geçmesini diliyorum.