Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir ziyaretinin ardından Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Ramazan Uysal bir takım açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın raylı sistemlerle ilgili açıklamalarının kendilerini heyecanlandırdığını söyledi ardından da ekledi: ‘‘Geçmiş tarihlerde Milli Yüksek Hızlı Tren setlerinin yapılacağı açıklamasını yaptıran ve hatta istenirse hemen tramvay setlerine üretebileceklerini belirten bürokratlar Eskişehir’e daha önceki gelmiş olan Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Ulaştırma Bakanlığının geçmişte umut verici açıklamaları olmuştu. Fakat belirtilen sürede ne Milli Yüksek Hızlı Tren setlerinin üretimi nede montajı, ne hafif raylı sistem araçları (metro, tramvay) üretimi ile ilgili bir sonucu Eskişehir halkı ve Türk Milleti görememiş olmasına rağmen sabırla beklemektedir. Cumhurbaşkanımıza verdirilen bu sözler yerine getirilebilecek mi yoksa günü kurtarmanın rahatlığı ile Eskişehir Bölge Müdürlüğü yönetimi tarafından zamanla unutturulması mı beklenecek. Görünen köy kılavuz istemez geçmiş geleceğin teminatıdır. Ancak umarız ki bu sefer sözde kalmaz.’’ Bu sözlerden anladığım kadarıyla Başkan Uysal’ın pek ümidi kalmamış. Verilen sözlerin tutulması demiryolcuları küstürmüş gibi görünüyor. Bu açıklamalar karşılık bulur mu? Pek zannetmiyorum. Başkan Uysal’ın da dediği gibi görünen köy kılavuz istemiyor.

AH ŞU GENÇLERİN SORUMSUZLUĞU

Tepebaşı Belediyesi’nin yıllardır süre gelen en güzel hizmetlerinden birisi gençlik merkezleri aracılığıyla verilen ücretsiz kurslar. Yıllar içinde birçok kurstan yararlanmışımdır ve bana çok katkısı olmuştur. Bu yıl da açılan kurslardan birine katıldım. Kursa katıldıktan sonra, kurs günü ve tarihini belirten bir mesaj geldi. Mesajın sonuna da kurs kayıtlarının yedekli alındığı, kursa devam etmemeyi düşünenlerin bildirmesi durumunda yedek kayıtların değerlendirileceği eklenmiş. Bu eğitimlerde her şey gönüllülük esasına dayalı olarak yapılıyor. Eğiticiler ücret almadan eğitim veriyor, öğrenciler de ücret ödemeden eğitim alıyor. Gel gelelim 2 haftadır kursa gidiyorum, 20 kişilik sınıfın yarısı boş. 10-11 kişi katılıyor derslere. Yahu madem gelmeyecektiniz niye kayıt oldunuz. Hadi kayıt oldunuz, atılan mesajı da mı okumadınız? Gelmeyecekseniz bildirseydiniz de belki yedekteki insanlar katılırdı. Vallahi gençlik merkezlerinin yerinde olsam bu gelmeyenlerin üstünü çizerim. Belirli bir süre açılacak kurslardan yararlandırmam. Belki vardır bu uygulama tam emin değilim gerçi. Sonuçta birilerinin hakkını gasp ediyorlar cezasız kalmamalı.

YENİ İBARESİ GERÇEKTEN ŞART MI?

Geçtiğimiz gün AK Parti’nin gerçekleştirdiği toplantıda Milletvekili Nabi Avcı, stadyumun adının ‘Yeni Atatürk Stadyumu’ olarak tescilleneceğini söyledi. Stadyum açılalı neredeyse 5 yıl oldu. Yenisi mi kaldı artık. Hani eski stadyum dursa diyeceğim ki karışmaması için ‘Yeni’ ibaresi eklenecek. O da yok. Avcı, birçok kez ‘Yaptığımız hizmetleri iyi anlatamıyoruz’ demişti. Başına ‘Yeni’ konulmasının sebebi  ‘Bakın bunu biz yaptık’ hatırlatması mı acaba? Aklıma da başka bir sebep gelmiyor açıkçası. Öyleyse cidden hiç gerek yok. Eskişehir’de stadyumu kimin yaptığını bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Gelin şu işten vazgeçelim. Atatürk Stadyumu diyelim olsun bitsin.