Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir mitingine ilginin yoğun olduğunu ifade edebilirim. Hafta içi yapılan, dahası mesai saatleri içerisinde planlanan bir miting olmasına rağmen Sıhhiye Meydanında var olan kalabalık makuldü.

*

Eskişehir’e gelen bir liderden ne bekleriz? Elbette Eskişehir’e ilişkin konuşmasını…

Bu noktada Kılıçdaroğlu, Eskişehir’e ilişkin çarpıcı birkaç noktaya değindi.

*

Bir kere “Eskişehir çöldeki bir vaha, Eskişehir’le herkes gurur duyuyor” diyerek Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür etmesi, yani Eskişehir’den övgüyle bahsetmesi, elbette Eskişehir’de yaşayanları memnun etti.

*

Ancak bunun ötesinde dikkat çeken üç konuya değindi…

*

İlki, Eskişehir’de ilk kez sandığa gidecek genç seçmen sayısını açıklaması oldu. Kılıçdaroğlu’nun aktarımına göre, Eskişehir genelinde 44 bin 648 genç ilk defa oy kullanacak. Söz konusu sayı öyle bir sayı ki, Eskişehir’de seçime girecek partilerin kaderini tayin edebilecek güçte. Şunu söylemek istiyorum. Pek çok tahmin yürütülüyor: Seçim 3-3 bitebilir. 3-2-1 bitebilir. 2-2-1-1 bitebilir. Bu tahminler gösteriyor ki, özellikle bir milletvekili ortada duruyor. Hangi parti kaparsa o sahip olacak. İşte, 44 bin 648 yeni genç seçmen, bir milletvekilinin hangi partiye gideceği noktasında önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Elbette pek çok faktör var, ancak en önemli faktörlerden biri olan yeni genç seçmene dikkat kesilmek gerekiyor.

*

Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir’e ilişkin aktardığı önemli bir konu daha var. Eskişehir’de 100 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, yalnız ve yalnız 15 bin öğrencinin yurt bulabildiğine dikkat çekti. Özellikle fahiş kira artışlarının yaşandığı, ev sahipleri ile kiracıların mahkemelik hale geldiği bir ortamda kıt kanaat yarı zamanlı işlerde çalışarak geçinme derdinde olan öğrencilerin yurt sorunun çözülmesi, elzem bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Kılıçdaroğlu “bu sorunu biz çözeceğiz” diyor.

*

Ve dikkat çeken bir konu daha. Bildiğiniz üzere uzun yıllardır Eskişehir sanayisinin demiryolu marifetiyle Gemlik Limanı’na bağlanması meselesini tartışıyoruz. Defalarca söz konusu bağlantının yapılacağı ifade edildi, ancak bir türlü gerçekleşmedi. Kemal Kılıçdaroğlu bahse konu sorunu gündeme getirerek üzerinde konuşulması gereken bir iddiayı orta yere attı.Dedi ki: “Eskişehir üniversite kenti, aynı zamanda sanayi kenti. Sanayi üretiyor ama Gemlik Limanı’na bağlantı yok. Neden? Beşli çete izin vermediği için.” Kılıçdaroğlu bu çarpıcı iddiasının ardından liman bağlantısını da iktidara geldiklerinde yapacaklarını kaydetti.

*

Bu haliyle bakıldığında, Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir’e dair söylediği dikkat çeken ifadeler var.

Mitingler yaygın medya organlarında da yayınlandıkları için, elbette sadece Eskişehir’e dair söylemler olması beklenemez, yurt genelinde öne çıkan sorunlara daha fazla yer verilmesi oldukça doğal.

Fakat öyle bile olsa, Kılıçdaroğlu’nun, Eskişehir’in kronik sorunlarından bahsetmesini ve iktidar olunması halinde çözüleceğine ilişkin söz vermesini beklerdim.

Evet, liman bağlantısından bahsetti.

Yurt sorununu gündeme taşıdı.

Ama çevreyolu sorununu da aktarmalıydı.

Ölüm yolları haline gelen Seyitgazi-Kırka-Afyon yolu ile Alpu yolundan da söz etmeliydi.

Deprem ve dönüşüm konularına da değinmeliydi.

Tarifeli uçak seferlerinin yapılamamasına da bir başlık açmalıydı.

Havayolu kargo taşımacılığını da gündemine almalıydı.

“Stadyumun ismi Atatürk olmalı” diye de nutuk atmalıydı.

Kaşkol taktı ancak birkaç kelam Eskişehirspor ile ilgili de konuşmalıydı.