“Rum halkının lideri Makarios, yabancılara hitaben konuşurken bir takım kelimeler kullanıyor ki bunlar O’nun diline hiç mi hiç yakışmıyor. Mesela ‘Makarios Kıbrıs faciası, vicabi’ diyor, ‘adil ve makul bir çözümden söz ediyor. Makarios’un sözünü ettiği ve ağzında sakız gibi çiğnediği bu kavramları, on yıllarca yani 1963’ten 1974’e kadar ayaklar altında çiğnenmiş Türk halkına karşı en bayağı metotlarla jenosit uygulamış vicdanından zerre kadar nasibi olmadığı kanlı eylemlerle işaret etmiş neticede de Kıbrıs Faciasını yaratmıştır”. Dr. Fazıl KÜÇÜK/1975


Fransa’da emeklilik yaşının yükseltilmesine ilişkin olarak ülke çapında yaşanan karşı çıkışlar dayatma ile uygulamaya sokulmuş oluyor. Avrupa Konseyi’nin bu kararı onayladığını duyuruyor olması Avrupa ülkelerinin ekonomik sorunlarına da bir anlamda yeniden değerlendirilmesinin de yolunu açıyor. Yaş almış olan halkın yaşamlarının uzaması ülkelerdeki sosyal güvenliğin sorunu olarak karşılarına çıktığı biliniyor. Covid salgını sırasında devlete ait bakımevlerinde kalanların ölüme terk edilmiş olması o günlerde basında yer alıyordu. Şimdilerde bulunan çözümün emeklilik yaşını yükseltmekte bulunuyor olması ekonomi çarklarının işlemesine de ne derecede katkısının olacağı ayrı bir tartışma konusu yapıyor.

Amerika’nın Rusya’yı ekonomik olarak çökertmek amacı ile uygulamaya koyduğu ambargo uygulamasının BM kararı olmadan uygulanıyor olması bazı tartışmaları da beraberinde getiriyor. Amerikan Hazine Bakanlığı son olarak aralarında 5 adet Türk şirketinin de uyarı niteliğinde de olsa ambargoyu delen şirket olarak tanımlanıyor olması bir anlamda dayatmanın ötesinde anlam içeriyor.

Diğer yandan İsrail’de Neden Yahu’nun bazı demokrasi dışı çıkışları nedeniyle sıkıntılı bir dönemden geçiyor olması bölge dengelerini sarsacak niteliğin göstergesi oluyor. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ülkesinin zor bir dönemden geçtiğini kabul ediyor. Neden Yahu hükümetinin ayakta durabilmek için ırkçı bir parti ile hükümet kuruyor olması yaşanmakta olan sıkıntının birincil nedeni oluyor. Buna karşın başta Filistinlilerin yerleşim bölgelerine saldırmakta sorun yaşanmıyor.

Amerika Savunma Bakanlığından sızdırılan gizli olduğu savlanan bilgilerin sızdırılmış olması yeni bir Soğuk Savaş döneminin ayak sesleri oluyor. Örnek olarak Ukrayna Ordusuna destek için gizli NATO Planlarının belgeler arasında olması gösteriliyor. Ukrayna hava savunma sistemlerinin çökme riski altında olması ve ordunun da bu nedenle zor durumda olduğu kaydediliyor.

Bay Nikos Hristodulidis’in EOKA terör örgütünün kurularak saldırıları başlatmasının yıldönümü olarak bilinen 01 Nisan günü yaptığı konuşmasında ortalıklara koyduğu söylemin savunulur bir yanının olmadığının bilinmesi gerekiyor. Bir yandan kurulması düşünülen olası yeni modelde Türklerle ortaklık kurulmasının hesapları yapılırken ortalıklara çıkarılan söylemin savunulur hiçbir yanının olmadığının da bilinmesi gerekiyor. Milli gün kutlanmasının arkasına saklanılarak yapılan çıkışlar uzlaşıdan ne kadar uzak olduğumuzun da ibretlik bir göstergesi oluyor.

Karşımızdaki unsurun bu densiz çıkışları otomatiğe bağlanmış gibi uygulamadan kaldırmamasının çözümün önündeki en büyük engel olduğunun unutulmaması gerekiyor mu ne…

SEVGİ İle kalınız…

 

Ahmet GÖKSAN 
[email protected]