cüzdan

Ekonomik sıkıntılar karşısında maaşlarımız her geçen gün eriyor. Türk İş’in Mart ayı araştırmasına göre açlık sınırı 9 bin 591 TL, yoksulluk sınırı 31 bin 241 TL’ye yükseldi. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 12 bin 469 TL oldu. Asgari ücretle çalışanların maaşı zaten çoktan açlık sınırının altında kalmıştı. Önceki gün kamu işçileri de maaşlarının eridiğini söyleyerek eylem gerçekleştirdi. Türk Harb İş Sendikası Şubesi üyeleri eylemde açlık sınırı ile arasındaki makas neredeyse tamamen kapandığını söyledi. Kamu işçilerin maaşlarının genelde yüksek olduğu bilinirdi kamuoyunda. Şimdi maaşımızı söylemeye utanır olduk diyorlar. Eylemde konuşan Şube Başkanı Hasan Atak, ‘‘Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Biz artık hayali oranlar ile kandırılmadan insanca yaşamaya yetecek kadar ücretlerimize artış istiyoruz. Tüm ücretlilerden vergi alınmaması veya yüzde 10-15 olarak sabit bırakılmasını istiyoruz. Biz, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Bir an önce işçilere Türkiye Genel seçimi yapılmadan refah payı verilerek ücretlerin arttırılmasını istiyoruz’’ dedi. Eylemde yere boş cüzdanlar atıldı. Kamu işçileri bile bu şekilde isyandaysa, vay asgari ücretlinin haline.

MHP ADAYINI DIŞARIDAN GETİRDİ

Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili adayları açıklandı. İlk sırayı MHP MYK üyesi Bülent Maşaoğlu aldı. Maşaoğlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevinde. Kendisi Sivrihisarlı ve önceki dönem Eskişehirspor yönetimindeymiş. Hakkında öğrenebildiklerimiz bu kadar. Kısaca MHP bu dönem dışarıdan bir ismi 1’inci sıraya getirmeye karar vermiş. Gönül ister ki tüm siyasi partiler Eskişehir’de yaşayan, şehrin sorunlarına hakim isimleri aday göstersinler. Eskişehirli olup, olmaması da bence çok önemli değil. Önemli değil derken, Eskişehir’de doğmamıştır ancak 30 yıl bu kente hizmet etmiştir. Böyle bir insanın adaylığına kimse karşı çıkmaz diye düşünüyorum. Eskişehir’de doğup yıllarını farklı bir şehre hizmet ederek geçirmiş birisi de sırf Eskişehirli diye aday yapılmamalı.

ÇAVUŞOĞLU’NUN ANİ ZİYARETİ

Yine AK Parti’de de ilk sıraya bir bakanın gelebileceği söylentileri dolaşıyor. O isimlerden olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Eskişehir’de bu akşam (dün) bir iftar programına katılacak. Çavuşoğlu, iftarda hemşehri dernekleri, STK temsilcileri ve parti üyeleri ile görüşecek. Tesadüf de olabilir, bir kamuoyu yoklaması da olabilir. İthal adaya partililerin ve STK’ların görüşü de yoklanmak istenmiş olabilir. İftar programının bu ani ziyaretin sebebi hakkında daha iyi izlenimlere sahip olacağız diye düşünüyorum. Hoş pek de bir zaman kalmadı. Pazar günü listeler verilecek, illaki de kimlerin aday olduğu sızacaktır.

ESOGÜ’YE KISA BİR ŞİKAYET

Geçen gün bir tanıdığımdan bir şikayet aldım. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Mühendislik Fakültesi’nde YÖKDİL sınavına girmiş. Sınav yeri Mühendislik fakültelerinin birindeymiş. Malum Mühendislik Fakülteleri üniversitenin girişine bayağı bir uzak. Artık otobüs de gitmiyor. Öğrenciler için ring var ancak sınav günü ring de yokmuş. O nedenle yarım saat kadar yürümek zorunda kalmış. Buradan ESOGÜ Yönetimine de bu şikayeti iletelim. Sınav günleri konu hakkında ayrı bir düzenleme yapılırsa, vatandaşlar da rahat eder.