Özellikle adaylar kesinleştikten sonra İYİ Parti’yi daha bir özenle gözlemliyorum. Buna dayanarak net ifadelerle söyleyebilirim ki: Partinin birinci sıra milletvekili adayı olan Nebi Hatipoğlu teşkilatı sürükleyen isim.

*

Elbette diğer adaylar da seçim sürecine katkı sunmaya çalışıyorlar, ancak Eskişehir’in sorunlarına ilişkin ne düşünüyorlar? Nasıl çözülebileceklerine ilişkin kafa yoruyorlar mı? Kamuoyu bu sorulara yanıt arıyor.

*

Peki, Nebi Hatipoğlu ne yapıyor? Sistemli bir çalışma halinde olduğu görülüyor. Bir bakıyorsunuz ilçelerde vatandaşlarla buluşuyor, bir bakıyorsunuz merkezde stratejik konumda olan odalar ve hemşeri dernekleriyle bir araya geliyor, bir bakıyorsunuz basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor. Beri yandan Eskişehir’in sorunlarını sıklıkla dile getirip nasıl çözeceğine ilişkin görüşlerini açıklıyor, kamuoyunu sorunların unutulmaması için diri tutuyor. Ayrıca dikkat çeken sözler de veriyor; vakıf kurmak suretiyle aşevi hizmeti vererek Eskişehir’de kimsenin aç kalmayacağını ifade ediyor, Eskişehirspor’u karanlık günlerden çıkaracağını söylüyor, ulaşılır bir milletvekili olacağını kaydederken şehir merkezine bir de profesyonel iletişim ofisi açacağını belirtiyor. Bunlarla da yetinmiyor, kampanya sürecinin önemli unsurlarından olan konvansiyonel medya, dijital medya ve sosyal medya alanlarını doğru kullanıyor. Ve dahi, sokak görsellerinden de faydalanıyor. Tüm bunları yaparken de kör göze parmak sokar gibi değil,dozunda bir yaklaşımı benimsiyor.

*

Öte yandan öyle bir aday var ki, deyim yerindeyse üzerinden popülizm akıyor!Kendisine ulaşabilmek isteyen vatandaş, sağda solda gördüğü ‘artık irite eden, ego ve kibir akan’ afişlerle yetinmek zorunda kalıyor. Bir başka aday da var ki, aman Allah’ım, onu afişlerde dahi göremiyoruz. Yani kıssa yapmak gerekirse, Nebi Hatipoğlu İYİ Parti Eskişehir listesinin lokomotifi olmasının yanında, abilik de yapıyor. Hatipoğlu’nun düzeyli kampanya çalışmaları, diğer adayların yanlışlarını da bir nevi örtüyor denebiliriz. Teşbihte hata olmaz, Hatipoğlu açmış kanatlarını, diğer adaylara da siper olmuş. Endişem şudur ki: Bahse konu adayların 14 Mayıs’a sayılı günler kala daha vahim hatalara imza atıp Hatipoğlu’na zarar vermeleri. Fakat Hatipoğlu deneyimli bir isim.Muhakkak, önüne çıkabilme ihtimali olan kriz hallerinde ne yapacağını şimdiden planlamıştır.

Kazım Kurt, İbrahim Arslan’a ilişkin ne dedi?

CHP’nin Eskişehir’de iki milletvekili çıkaracağına garanti gözüyle bakılıyor. O halde hedef belli, üçüncü milletvekilini çıkarmak. Bu noktada üçüncü sıra adayı olan İbrahim Arslan’ın çalışmaları dikkatle takip ediliyor.

*

Türkiye genelinde CHP listesinin beğenilmediği yerlerde şöyle bir kampanya başlatılıyor: Bir oy Kılıçdaroğlu’na bir oy TİP’e!

İbrahim Arslan’ın sol-sosyalist gelenekten geldiğini düşünürsek, CHP’nin Eskişehir’de Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) gidecek oylarını çevirebilir mi?

*

Bu sorunun cevabını Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt verdi.

Geçtiğimiz günlerde ES TV’de sohbet ettiğimiz Kurt, bakın TİP meselesi ile İbrahim Arslan’a ilişkin neler söyledi:

‘TİP’İ DESTEKLEYENLER TABANDA YOĞUNLUK GÖSTERMEZ’

“CHP seçmeni bir oy Kemal’e bir oy CHP’ye der. TİP’i dillendiren kesime baktığımız zaman, çok arkasından güç getirecek çapta olmadığını düşünüyorum. Zaman zaman listelere kızan partililer olabilir. Listeleri beğenmeyen entelektüeller olabilir. Bunlara itirazım yok. Ama dediğim gibi, bu geniş taban içerisinde yoğunluk göstermez, cılızdır. Üstelik benim TİP ile HDP ile ilgili başka yorumlarım da var. Keşke tek liste ile seçime girebilselerdi. Yeşil Sol Parti değil de TİP adı altında ortak listeyle seçime girebilselerdi. Bunlar sağlanabilseydi Türk demokrasisi açısından avantajlı sonuçlar elde edilirdi.

‘İBRAHİM ARSLAN PARLAMENTODA YILDIZLAŞACAK’

CHP tabanından TİP’e ya da Yeşil Sol Parti’ye gidebilecek oyları, bizim adaylarımızın tümü engeller, sadece İbrahim Arslan değil. Abdülkadir Adar da engeller. Çünkü yılların tecrübesiyle politika sahnesine çıkmış arkadaşlarımız. Özellikle İbrahim Arslan’ın parlamentoda çok başarılı bir milletvekili olacağını düşünüyorum. Birikimiyle, hitabetiyle ve sempatik tavırlarıyla önümüzdeki süreçte parlamentoda yıldızlaşacak arkadaşlarımdan biri olacağını düşünüyorum.Dolayısıyla Eskişehir’e çok fayda sağlayacağını düşünüyorum. Hele iktidar da olursak çok daha rahat bir biçimde hizmet eder. O nedenle İbrahim Arslan doğru isimdir. Partinin arkasında duracağı isimlerden biridir. Tepkisel anlamda bakan insan sayısı o kadar çok değil. Bunlar her dönem olan şeylerdir. Ama dördüncü sıra adayı olan Abdülkadir Adar yıllarını bu partiye vermiş. Parti içerisinde zaman zaman karşı karşıya gelmiş olabiliriz. Ama bu bizim aynı şeyleri düşündüğümüzü inkar etme gerekçesi olamaz. Dolayısıyla ben adaylarımıza güveniyorum.”