Asgari ücret tespit komisyonu dünden itibaren çalışmalarına başladı.

Komisyon bilindiği gibi 15 kişiden oluşuyor.

Bunların 5’i hükümet, 5’i işveren, 5’i de işçi kesiminin temsilcilerinden oluşuyor.

Görüşmelerde hükümet ve işveren kesimine karşı işçi kesimi azınlıkta kaldığı için hep hükümet ve işveren kesiminin oluşturduğu çoğunluğun sözü geçiyor.

Ancak bu dönemki komisyon toplantısı farklı olacak gibi.

Çünkü başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çalışma Bakanı ve diğer bazı yetkililer asgari ücret zammının yüksek tutulacağı konusunda açıklamalar yaptı.

İşveren kesimi de asgari ücrete yüzde 40 gibi zam yapılmasını ancak bunun yüzde 25’nin hükümet tarafından karşılanması gibi açıklamalar yaptı.

***

Başta gıda ürünleri olmak üzere, elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi tüm ürünlere yansıyacak zamların getirdiği zor koşullar altında sayıları milyonlarla ifade edilen asgari ücretliler gerçekten de zor durumdu.

Şu anda 2 bin 825 lira olan asgari ücret açlık sınırının da altında bulunuyor.

Çift maaşlıları, çoklu maaşlıları göz önünde bulundurursak asgari ücret sefalet ücretinin de altında.

Bir de asgari ücret bile alamayan çalışanları düşünürsek.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısının 212 bin lirayı bulan aylık maaşı insanı gerçekten isyan ettiriyor.

CHP’YE KATILIM

AKP ve MHP’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakının yapılan anketlere göre oy arına giderek düşerken, AKP’den ayrılmalar da son zamanlarda arttı.

Bunlardan biri de önceki gün Eskişehir’de yaşandı.

Tepebaşı Belediye Meclis Üyesi Meliha Çelik ile aynı zamanda Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Ak Parti’den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldı.

Her iki meclis üyesinin rozetlerini de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı.

***

2019 yılından bu yana Tepebaşı Belediye Meclisi’nde görev yapan Meliha Çelik ve Mehmet Kızılinler’in CHP’ye geçişini değerlendiren Başkan Ataç, “Hukukun, adaletin, demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye için AKP’den istifa ederek Cumhuriyet Halk Partimize katılan Belediye Meclis Üyemiz Meliha Çelik ile Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler’i tebrik ediyorum. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde ülkemizin aydınlık geleceği için yılmadan, hep birlikte çalışacak ve Cumhuriyetimizi 100. yılında demokrasi ile taçlandıracağız” dedi. Çelik ve Kızılinler de CHP’ye katıldıkları için mutlu olduklarını ifade etti.