Ocak 2021’de asgari ücret 385 dolara denk geliyordu. Ocak 2022 yılı için yüzde 50 zam yapılan asgari ücret ise şu anki dolar kuruna göre 265 dolar seviyelerinde. Asgari ücrete dolara göre hiç zam gelmemesi için 6 bin 200 lira civarında olması gerekirdi. Duruma dolar olarak bakarsak böyle. Enflasyon olarak bakarsak ise yüzde 50 civarındaki artış normal görünüyor. 4 bin 253 TL’lik asgari ücret vatandaşları bir süre rahatlatacak orası kesin. Bu rahatlamayı tüm yıla yaymak için döviz kurunu arttıracak ekonomi hamlelerinden kaçınmak gerekiyor. Malum ne zaman döviz artsa A’dan Z’ye her şeye zam geliyor. Döviz kuru dengelenirse bu ücretle vatandaşın alım gücü de artmış olur. Öte yandan gelir ve damga vergilerinin kaldırılması ise doğru bir uygulama. Asgari ücretten verginin kaldırılması, uzun yıllardır olan bir talep. Bu sayede işverenin üzerindeki yük de biraz azalmış olacak.

ARADAKİ FARK BİN 61 LİRA
Açlık sınırına bakarsak, asgari ücretin belirlendiği Aralık 2020’de açlık sınırı Türk İş’in araştırmasına göre 2 bin 590 TL idi. Asgari ücret ise net 2 bin 825 lira olarak belirlenmişti. Şu an Türk İş’in Kasım 2021 verilerine göre ise açlık sınırı 3 bin 192 TL. Aralık verileri henüz belli olmadığı için belki de tam sağlıklı bir karşılaştırma olmayacak. Açlık sınırının bin 61 TL üzerinde bir zam geldi. Bu fark 2021 yılında 235 TL idi. O günden bugüne değişen alım gücü şartlarını da bir kenara bırakmamak gerekiyor. Asgari ücret belirlenmeden önce, en azından yılsonuna kadar açlık sınırının üzerinde kalacak bir meblağ belirlenmeli diye yazmıştım. Son 11 ayda açlık sınırı 602 TL arttı. 2022 yılı için de artış bu seviyelerde tutulabilirse sanırım asgari ücret ucu ucuna yılsonunu açlık sınırının üzerinde kapatacak.

EMEKLİLER DE ZAM BEKLİYOR
Şimdi sıra geldi emeklilere. Emekli maaşlarında da ciddi bir artış yaşanması gerekiyor. Şu an en düşük emekli maaşı bin 500 TL. Bu tutar çok düşük kalıyor. Emeklilerin de insanca yaşayabilmesi için maaşları en azından açlık sınırının üzerinde bir seviyeye çekilmeli. Bin 500 lira ile emekli faturalarını mı ödeyecek, kirasını mı yoksa evinin temel ihtiyaçlarını mı alacak? Haberlerde ciddi anlamda çok zor durumda olan emekli vatandaşlarımızı görüyoruz. Bu ülke için yıllarca çalışmış, vergisini ödemiş insanları, böyle zor durumlarda görmek gerçekten içimi burkuyor. Adı üzerinde emekli. Yıllarca emek vermiş vatandaşlarımız, biraz rahata kavuşmayı hak ediyor.

YILBAŞI HEVESİ KALMADI
Önceden yılbaşı öncesinde, vatandaşlar yeni yıldan beklentilerini, dileklerini paylaşırdı. Sosyal medyada bu konuda birçok paylaşım görürdük. Şimdi kimsede yeni yıl heyecanı da kalmadı. Bu paylaşımları artık görmüyoruz. Ekonomik zorluklarla boğuşmaktan, insanlar geleceği de düşünemez oldu. Malum Ocak ayı gelince zamlar da gelecek. İnsanlar artık bu zamları düşünüyor. Biz yine de umudumuzu kaybetmeyelim, 2022 yılının 2021 yılına göre daha güzel geçmesini dileyelim.