Oto sanayide son günlerde en fazla durgunluğun yaşandığı günlerin yaşandığı aktaran esnaflar, özellikle akaryakıt zamlarının işlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Kış sezonunu çok zor geçirdiklerini dile getiren oto sanayi esnafı, özellikle son 10 gündür işlerinin iyice azaldığını kaydetti.

oto-sanayi-esnafı-2

Oto sanayide esnafın kan ağladığını belirten Oto sanayide boya işleriyle uğraşan Nurettin Sağtekin, “Çoğu esnaf arkadaşımız gün geliyor siftah yapmadan dükkan kapatıyor. Krizden herkes etkilendi, esnaf belini zor doğrultuyor. Akaryakıtta zam gelince insanlar araçlarına binmeyi tercih etmiyor, böyle olunca da araçlarına bakıma ya da onarıma getirmiyor” şeklinde konuştu.

Ekonomik sıkıntılardan her kesimin etkilendiğini dile getiren, Sağtekin, “Yaşanan ekonomik sıkıntılardan herkes etkileniyor ama küçük esnaf daha çok etkileniyor bu durumdan. Şu anda yaşanan ekonomik sıkıntıların üstüne elektrik doğalgaz zamları tuz biber oldu. Benim evime elektrik doğalgaz faturası toplam bin 200 lira geldi. Kış sezonu zor geçti. Yaz sezonu ile birlikte işlerin açılmasını umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mazota, benzine, doğalgaza, elektriğe gelen zamlar sonucunda işlerinin yüzde elliden fazla azaldığını söyleyen oto sanayide esnaflık yapan Mehmet Alp “Yüzde 75 kapasite ile çalışmamız gereken günlerde yüzde 10’luk işi ancak yapabiliyoruz. 1- 2 aydır evlerinin önünden arabalarını çıkarmayan insanlar var. Küçük esnafın hali vahim.  Akaryakıt fiyatları biraz düşsün ki esnaf biraz kendine gelsin” sözlerini kaydetti.

Ekonomik sorunların devam etmesi halinde esnafın dükkan kapatmak zorunda kalabileceğini vurgulayan Alp, “Böyle devam ederse çoğu esnafın dükkan kapatmasından korkuyoruz. Çorbamı kaynatacak kadar bizim işlerimiz oluyor çok şükür ama bu kadar da işi olmayan burada arkadaşlarımız var. Kendimizi düşünürsek bencil oluruz, etrafımızı gözetip kollamamız lazım. Konuştuğum arkadaşlarım içinde on gündür iş yapmadan dükkan kapatan esnaflar olduğunu biliyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

Editör: Milli İrade