Eskişehir Sanat Derneği, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Temeli kültürdür” diyerek, yazıdan giyim kuşama, hukukdan eğitime, sanata kadar gerçekleştirdiği devrimlerle kurduğu çağdaş, modern Türkiye Cumhuriyetimize ve değerlerine sahip çıkmak ve onu her yıl kuruluş yıldönümünde coşkuyla sergilerle, sanat etkinliklerikutlamak amacıyla, Sevgi Dağcı Koç’un küratörlüğünde ilkini 2013 yılında36 ressam ve heykeltraşın katılımıyla ulusal düzeyde başlattığı Cumhuriyet Coşkusu Sergisi 4.yılında uluslararası boyuta taşınarak Cumhuriyetimizin 99. Yılında 10. yılını 20 ülkeden 38’i yurtdışından olmak üzere 138 sanatçının katılımı ile gerçekleştirildi. 

sergi açılışı-1

    Bu yıl sergiye Amerika, Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Fas, Finlanda, Fransa, Hindistan, Irak, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Kıbrıs, Kosova, Makedonya, Moldova, Nijerya, Pakistan,Romanya, Rusya, Ürdün’den sanatçılar katıldı. İlk yıllarında  Tepebaşı Belediye’sinin Atila Özer Karikatürlü Ev sergi salonunda  yapılırken daha ki yıllarda Büyükşehir Sanat Merkezi’nin sergi salonunda sürdürürdü ve 2020 yılında corona salgını nedeniyle  sergi Eskişehir Sanat Derneği’nin web sitesindeki e- galerisinde online olarak gerçekleştirilmeye başladı ve orada online olarak sürdürülüyor. Sergi ayrıca derneğin YouTube ve İnstagram sitelerinde de sergilenmektedir.

Eskişehir, 3 üniversitesinde sanat eğitimi yapılan şehir olduğu kadar, ülkemizin sinemadan şiire öyküye, heykelden tiyatroya, seramikten, cam sanatlarına kadar tüm sanatlarda önemli sanat etkinlikleri yaşanan önemli sanat merkezlerinden biridir. Böyle sanatın yoğun yaşandığı Eskişehir’de  düzenlenen sanat etkinlikleri arasında Eskişehir Sanat Derneği  de 20 civarında ulusal, 7 tane de uluslararası etkinlik gerçekleştirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kıtaya yayılmış “cihan devreti” olarak 6 yüzyıl hüküm sürdükten sonra emperyalist devletlerce bitirilmek üzere paylaşılmış, toprakları parça parça edilmiş kockoca Osmanlı topraklarından kurtardığı, 280 medeniyetin gelip geçtiği, iz bıraktığı,halkı fakir bırakılmış, savaşlardan yorgun düşmüş Anadolu topraklarında, yeni bir ruhla ayağa kalkışın ve çağına uygun kurulmuş devletin adıdır.

      Sanat bu topraklarda büyük önderin “Bir millet ki resim yapmaz, heykel yapmaz bir ulus ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz. İtiraf etmeli ki o ulusun ilerleme yolunda yeri yoktur” diyerek sanatın önemini anlatmış.  Bugünü sanatçıları bu hedefle daha ileriye sanatımızı taşıma çabasındadır. Ve bugün ülkemizin her şehrindeki sanat dernekleri, üniversiteler ve sanatçılar Eskişehir Sanat Derneği’nin 2013 yılında başlattığı bu sergi geleneğini yaygınlaştırmışlardır.Şiir etk.

Şiir çevre işidir

Bir gün bir genç şiir defteriyle gelmişti. Şiirlerine baktığımızda, Eskişehir’deki şiir yazanların çok ilerisinde olduğunu gördük. O günler Eskişehir’de şiir yazanlarla tanışmak istiyordu. Kısa zamanda Eskişehir’den ayrıldı. Aradan geçen yıllar sonra İstanbul’daki kitap fuarında karşılaştım. Birkaç tane kitabı varmış ve şiirleri ünlü  yayınevleri ve dergileri tarafından basılmış.

Eskişehir’e dargındı. “Eskişehir’de şiir konuşabileceğim kimseleri bulamadım.” demişti. Eskişehir’de doğru dürüst şiir örgütlenmesi yoktu. Şiirlerini yayınlayacak dergi, yayınevi yoktu. Yeni çıkan şiir kitaplarını, dergilerini satan kitapçı dükkanları da yoktu. Hatta şiirlerine bakacak , tanıtacak şiir eleştirmeni, yazarı yoktu. Şiir kitaplığı, şiir etkinlikleri de yoktu. Önünde ona yol gösterecek,  genç şiir yazanları mayalayacak ustalar da yoktu. Herkes çevresindekilerine şiirlerini okuyordu. Onlar da kimisi içinden kimisi yüzüne “Sen de mi Şair oldun!” diyordu.

    Şiir yazanlar, şiirin büyüsünde, şiire aşkla yaşarlar ve yaşam tarzlarıdır şiir yazmak. En çok da hep şiir konuşulsun isterler. Şiir çevresi yoksa niçin orada yaşasın ki? Onun için şiir çevresi olan şairlerin bulunduğu, dergilerin yayınlandığı, şiir etkinliklerinin yaşandığı yere günün birinde göç eder gider.

   Şimdi, Eskişehir bu eksiklerini bir bir tamamlıyor. Eskişehir Sanat Derneği’nin Yunus Emre Şiir Buluşması, Yücel Saraçoğlu Aşk Şiirleri Buluşması, Vehbi Cem Aşkun, Dorlion Şiir Yarışmaları gibi ulusal şiir etkinlikleri ile ülkemizin şairlerini Eskişehir’de buluşturuyor. Tepebaşı Belediyemiz 10 yıldır Uluslararası Şiir Festivali düzenliyerek dünya şiiriyle buluşturuyor. Eskişehirdeki şairleri ve şiir severleri. Artık Eskişehir’de bir Dorlion Yayınevi var şairlerin , yazarların kitaplarını yayınlıyor. Eskişehir Sanat Derneği’nin her 15 günde bir yayınladığı “Eskişehir Sanat” diye dergisi var. Ayrıca Eskişehir ‘de şiir yazanların her hafta Çarşamba günleri saat 17.00 de Eskişehir Sanat Derneği’nde  bir araya geldikleri “Eskişehir Şiir Dostları” toplantıları var.