Yunus Emre, din, dil, ırk ayrımı yapmadan, insan sevgisini, saygısını, hoşgörü kültürünü ve tüm dünya insanının kardeş olduğunu anlatan  ve insanlığın bugün gelmek istediğini yeri gösteren öncü hümanist düşünür ve şiirlerinde haykıran insanlığın olmuş şairidir. Bu onu 700 yıldır yaşatmaktadır.  Ne varki bugün hala insanlar insanlıktan nasibini almamış kişilerce acılar içersinde yaşamaktadır.

Oysa; Yunus Emre, rönesansı yaratmış Luther’in, Eresmus’un beslendiği düşünür ve şairdir. Yeni bir  neo-hümanizm dönemi Yunus Emre’nin dünyaya tanıtımıyla başlayabilir mi nedeniyle UNESCO 1971,1992,2021 yıllarını bunun için “Yunus Emre Yılı” ilan etmiştir.

     Eskişehir bunlardan habersiz, sadece mezarı Sarıköy’de diye anıyor. Yunus Emre’nin sadece anılması yeterli değildir. Tanıma ve tanıtma çalışmaları yapılması, dünyanın  sanatçı, düşünür, şair evlatlarına yaptığı gibi insanlığın ilgisinin çekecek büyük turizmi yaratan etkinliklerin yapılması gerekiyor.

    Kim yapacak bunu?

    Gelişmiş, değerlerine, sanatçı evlatlarına sahip çıkan, kültürlerini tanıtan ülkelerde sanatçılar doğdukları yerlerde, o yerin sivil sanat kurumları ile sahiplenilir. Gönüllü çalışmalarla tanıtılır, adına etkinlikler düzenlenir.

    Eskişehir’in değerlerine sahiplenen ve bunun bilincinde olan Eskişehir’in sivil sanat kurumu Eskişehir Sanat Derneği’dir. Kurulduğu 2002 yılından beri Yunus Emre için neler yapılmalı arayışı içersinde çalışmalarını sürdürüyor.

yu söy

    Eskişehir Sanat Derneği, “Yunus Emre’yi Tanıma-Tanıtma Birimi”kurarak 2004 yılından beri, dünyadaki örnekleri gibi Yunus Emre’yi sanat ortamına taşımayı hedefliyerek  “Yunus Emre Şiir Buluşması” etkinlikleri düzenliyor. Ülkemizin şiirini, şairlerini Eskişehir’de buluştururken Yunus Emre ile de tanıştırıyor.Yine 2004 yılından beri  “Yunus Emre Araştırma Ödülü” etkinliği ile Yunus Emre araştırmalarını takip etmeyi, bir elde toplamayı, yeni araştırmalara yöneltmeyi, yeni araştırmacılar kazanmayı amaçlıyor. Vecihi Timuroğlu’ndan Prof.Dr. Doğan Aksan’a,MustafaTatçı’dan İlyas Küçükcan’a kadar her yıl bir Yunus Emre Araştırmacısına ve araştırmasına ödül vermiş, onları tanımış, konuşmacı yapmıştır. Aynı zamanda, her yıl Yunus Emre’yi eserlerine taşıyan onu yorumlayan şiirden tiyatroya sanatın her alanında  “Yunus Emre Sanat Ödülleri” düzenlemektedir. Resim-Heykel sergilerinden, Yunus Emre için Yazılmış Şiirler Sergisi, Yunus Emre Kitapları (ya da Kitap Kapakları)  Sergileri, Tanıtma Sergileri, Şiir Okuma gibi etkinlikler düzenlemektedir.

    Eskişehir Sanat Derneği’nin 2004 yılından beri her yıl Ekim ayında  sürdürdüğü “Yunus Emre Şiir Buluşması” etkinliklerinin yerel bazdan çok ulusal düzeyde olması Eskişehir’de tanıtımına yeterli olmadığı gözlenmiş ve her ilkbaharda da “Yunus Emre’yi Tanıma Günleri”ni düşünmüş ve4 etkinlikle 1 Hariran 2022 günü bunu başlatmıştır.

7.

İlk etkinliği bu yıl 7.sini düzenledikleri “Uluslararası Yunus Emre Sergisi” Bu sergiyeAlmanya, Amerika, Arnavutluk, Çin,Endonezya,  Fas, Fransa, Filistin, Gürcistan,hırvadistan, Hindistan, Hollanda, Irak,İran,İsrail,  İtalya, Kazakistan, Kıbrıs, Kırım, Kore, Kosova, Nijerya, Portekiz, Romanya, Rusya, Tataristan,Türkistan, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Vietnam,Yemen, Yunanistan’dan  32 ülkeden 112’si yabancı 53’ü ülkemizden 165 sanatçının katıldığı sergi gerçekleştirildi. Bu uluslararası sergiler arasında önemli büyük sergilerden biridir. 

     İkinci etkinlik Odunpazarı Belediyesi’nin Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan “Yunus Emre’yi Tanıtma Sergisi” Bu sergi Yunus Emre için yapılmış Portreler’denHeykellere , mezarından fotoğraflara kadar derneğin arşivinden kapsamlı bir sergi. Bu sergi açılışında 2022 Yunus Emre Fotoğraf Ödülü Fotoğraf Sanatçımız Nevin Arın’a verildi.

    Üçüncü etkinlik 2022 Yunus Emre Araştırma Ödülü’nü alan “Gel Dosta Gidelim Gönül” kitabının yazarları Rıdvan Aras ve Çağhan Sarı ile ve 2022 Yunus Emre Şiir ödülünü alan Cengiz Ersöz ile söyleşiler ve kitaplarının imza etkinliği. Bu etkinlik Yunus Emre’nin konuşulduğu, daha önce konuşulmamış yönlerinin de açıklamasına ortam gibi olmuştur.

     Dördüncü etkinlik Eskişehir Sanat Derneği’nin Yunus Emre‘yi Tanıma-Tanıtma Birimi’nin tanıtımı.