Yapım şirketlerinin politikası galiba şöyle işliyor. Paramız mı kalmadı? Getirin tutmuş filmlerden birini
devam ettirelim. Aman yeni güzel paraya değil de kalıcılığa etkisi olan şeyler üretelim demiyorlar. 1999 yılında vizyona giren ilk Matrix filmi, tüm zamanların en etkili bilim kurgu yapımları arasına
girmişti. Sonrasında “the matrix reloaded” ve “the matrix revolutions" filmleri geldi. Bunlar hakkında söylenecek olumlu o kadar çok söz var.
Ama bu güzelliği bozan 18 yıl sonra ise "the matrix resurrections" izleyiciyle buluştu. Zorlama yapılması sonucu karşımıza hiç alakasız bir film çıkmış oluyor. İzledik uykumuz geldi. Bitsin diye bekledik.
Bu durumu atlattık sanıyorduk şimdi de daha dün gibi gelen ama üzerinde yıllar geçmiş Matrix 4 ün ardından Matrix 5 geliyor.
Geliyor geliyor da neden geliyor. Film tutmadı. Hasılattan zarar ettiler HBO platformu olmasa izlenme sayısı daha da az olacaktı.
Para için bu tür hokkabazlıklar yapılmasını doğru bulmuyorum. Zaten çoğu film ilk etapta kaç film olarak hesaplanırsa o kadar gitmesi muazzamdır.
Örneğin “Yüzüklerin efendisi” en iyi üçlemelerin başını çeker. Bunu zorlamanın ne gereği var ne imkânı diye düşünüyorum. Aynı yüzüklerin efendisi güç yüzükleri dizisinin tutmaması gibi. Onlarda yeni sezon eskiye uygun ve sadık kalacaklarını falan söyleyerek açıklamada bulunmuşlardı.
Matrix evreni felsefelere konu olmuş bazı hayat konuşmalarında acaba Matrix gibi bir evrenin içerisinde miyiz sorusunu yöneltecek kadar derin anlamları ortaya çıkaran bir seri.
Bu seriyi uzatıp sakız etmenin hiç lüzumu yok.
Tabi 4. filmi çekerek bu serinin kalitesini bozdular. Bundan sonra 5 gelse ne olur 6 gelse ne olur. Bana sorsalar Matrix kaç seri benim için 3 seri.
İlk 3 filmi izleyin, gerisini başka bir film gibi eğlencesine izleyebilirsiniz derim. 5. film hakkında bazı söyleyeceklerim var.
Matrix 5 çekecek yönetmen “the martians” filminin yönetmeni Drew Goddard'ın olacağı ortaya çıktı. Bu filmde ilk kez Wachowski kardeşlerden biri yönetmen olarak yer almayacak. Dördüncü Matrix filmini çeken Lana Wachowski ise yapımcı olarak yer alacak.
4. film gişe de çakılmıştı. Şimdi evreni mantık çerçevesinde devam ettirmek ve yeni kapılar açarak eskiye benzer bir yol izleyecekleri söyleniyor.
Seriye hayat veren Neo ile Trinity karakterlerine Keanu Reeves ile Carrie-Anne Moss'un beşinci filmde yer alıp almayacağı bilinmiyor, dördüncü filme dahil olan yeni isimler ise Yahya Abdul-Mateen, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris ve Priyanka Chopra Jonas olmuştu.