(Ufuk Azbay) Sorunları dile getirmek için çiftçiler, basın açıklaması yapmak isteyince, fuar yetkilileri tarafından müdahale edildi. Yapılan müdahaleye karşı çıkan çiftçiler ve yetkililer arasında tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmaları durdurmak için CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, çiftçi ve yetkilerle görüştü. Yapılan görüşmelerin ardından çiftçilerin basın açıklaması yapmasına izin verildi. Çiftçiler adına basın açıklamasını Burak Kuşan yaptı. Türkiye ekonomik çıkmaz yaşandığını savunan Kuşan, yaşanan çıkmazın emeğiyle geçinen kesimin sırtına sarıldığını belirtti. Kuşan, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun geçtiğimiz yıllarda ucuz ekmek ürettirmek bahanesiyle sanayici özelinde uyguladığı sübvansiyonun hazineye maliyeti milyarları aşmaktadır. Bugün çiftçiden esirgenen kaynaklar, konu sanayici olduğunda rahatlıkla kullanılmaktadır. Plansız, sorumsuz, vicdansız ithalat politikaları ve tarımsal girdi fiyatlarının aşırı yükselişi yerli üreticinin yaşadığı dar boğazın sebeplerinden biridir. Dünyada tarımsal emtia fiyatları gerilerken, bir de üzerine vergisiz ve kotasız uygulanan ithalat politikaları ve yüksek enflasyon yerli üreticiyi çaresiz bırakmıştır” şeklinde konuştu.

‘BIÇAK KEMİĞE DAYANDI’

Kuşan, on iki aylık tarımsal girdi enflasyonunun yüzde 76,36 iken, mısır alım fiyatına yapılan yüzde 5,3’lük zammın kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.  Kuşan, “Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bıçak kemiğe dayandı, çiftçi dayanma direncini kaybetti. Telafisi olmayan, uzun yıllar çiftçiyi mağdur edecek bu yanlıştan acele dönün. Bu memleketin hayrınadır. Bizler ürettiğimiz için cezalandırılmak istemiyoruz. Lütuf değil, hakkımızı istiyoruz. Bu ortak çağrımızdır. 80 milyonu doyuran çiftçilerin ekmeğiyle oynamayın” diye konuştu. Basın açıklamasın ardından eylem sona erdi.

‘TEPKİLERİ YERİNDEDİR HAKLIDIR’

Eylemin ardından CHP Milletvekili Utku Çakırözer, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çakırözer, “Çiftçi arkadaşlarımızın taleplerini dile getirdiği basın açıklaması oldu. Sıkıntıları ifade ettiler. Girdi maliyetlerinde yükseklik onları etkiliyor, satarken alım fiyatları çok düşük. Özellikle mısırda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor çiftçi. Mısır’daki alım fiyatı beklentileri karşılamış durumdadır. Çiftçi ne yapacağı şaşırmış durumdadır. Tepkileri yerindedir, haklıdır. Mısır alım fiyatları güncellenmelidir. Çiftçi Atatürk’ün dediği gibi milletin efendisi gibi görülmelidir, beklentileri karşılanmalıdır. Bu protestoyu Vali’ye karşı bir protesto gibi görmedim. Kulak verilmesi gerekiyor” İfadelerini kullandı.