Yukarıdaki başlık, gazetemizin 26 Eylül tarihli üst manşetlerinden birine ait. Haberini özetlersek, AKP’nin Odunpazarı ilçe başkanı Ali Acar’ın Belediye Başkanı Kazım Kurt’a yapılan “eleştirel bir çağrı” diyebiliriz.  Sözü edilen proje ise Huzur ve Karapınar mahallelerindeki kentsel dönüşüm kararı.

Bu noktada Başkan Acar’ın da konuya ilişkin yaptığı özeti de aktaralım;

“Vekillerimiz, il başkanımız, parti grup başkanvekillerimiz ile birlikte TOKİ Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda burada herhangi bir sorunun kalmadığı ve bir daha sorun yaşanmayacağı taahhüdünü aldık artık Odunpazarı Belediyesi’nin buradaki projeyi başlatmasını talep ediyoruz.” 

Açıklama bundan ibaret değil kuşkusuz, bir başka bölümü daha var ki, onu da sonraki bölümlerde ele alalım.

Bu bölümde iki ibare dikkatimi çekti. Birincisi TOKİ başkanı ile yaptıkları görüşmede;

Oralarda durum nedir?

İkincisiyse “artık Belediyenin”  buradaki projeyi başlatması gerektiği konusu.

Başından beri, daha doğrusu Kazım Kurt’un ilk başkanlığından itibaren kucağından bulduğu  Karapınar TOKİ projesindeki sorunlar. TOKİ neler yaptı, belediye ne gibi katkılarda bulundu, bir şekilde orada yerleşen insanlar yaşamlarına devam ediyor.

Anladığım, Karapınar Mahallesi’nde bir de (Huzur ile birlikte) kentsel dönüşüm projesi söz konusu imiş.

Yeri gelmişken soralım; Bilinen Eskişehir’de “kentsel dönüşüm” anlamında yedi kadar bölge ayrılmıştı.

-Oralarda durum nedir?

Bu soru.  Üzerlerine düştüğü kadarıyla Büyükşehir başta belediyelerimize yönelik. Bakalım belediyelerden bir yanıt gelecek mi?

Kazım Kurt’a soralım.

Gelelim, AKP Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar’ın “Başlatın artık” çağrılı açıklamasının ikinci bölümüne. Burada ayrıca bölgelerde yapılacak inşaatlar için hiçbir engel kalmadığına değinilerek şöyle denilmekte;

“Bu konuda her türlü çözüme hazır olduğumuzu kendilerinin de destek vermesi halinde çözüm üretmek konusunda gerekli girişimde bulunacağımızı defalarca kendisine söyledik. Biliyorsunuz, bunu gerekli belgelerle sizlerle de paylaştık.”

Anlaşılan bu konuda, sanki taraflar arasında  bir “pazarlık” varmış gibi…  Kamuyu ilgilendiren, hele de iktidarın 500 bin konut gibi bir “hayalini” paylaştığı şu günlerde

-Nedir bu pazarlık?

Bir konudan daha söz ediyor AKP ilçe başkanı. O da TOKİ ile Belediye arasında yapılan bir protokolden. Ve de her ne kadar Kazım Kurt kabul etmese de “kendisinin yetkilendirildiği” iddia edilmekte. Biz de soralım o zaman Sayın Kurt’a;

-Nedir o protokol, (varsa) nedir sizdeki yetki ve sorumluluklar?

Konunun başka yönleri de vardır ama, şimdilik bu kadar…