Yaklaşık 80 bin kişiye hitap edecek olan 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, MYK Üyesi ve Gölge Sağlık Bakanı Zeliha Aksaz Şahbaz, PM üyesi Armağan Erdoğan, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, iş insanı İsmail Ilgaz, Odunpazarı Bölgesi’nin mahalle muhtarları ile çok sayıda Eskişehirli katıldı. Büyük bir coşkunun hakim olduğu açılış töreni, adeta bir miting havasında geçti. Açılışa katılanlar Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u alkışlar ve ‘Halkçı Başkan’ sloganları ile karşıladı.

‘200 MİLYON TL BEDELLE BİTTİ’

Odunpazarı Belediyesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Başkan Kurt, bu merkezin temelini 14 Ocak 2023’te attıklarını söyledi. Temel atıldıktan 14 ay sonra da açılış yaptıklarını belirten Başkan Kurt, “Şu anda açmakta olduğumuz pazar yeri ve kültür merkezi çok maceralı bir yolculuktan sonra bitti. Demokratik katılımcı belediye yönetiminin en iyi örneğini burada verdik. Kooperatifimizle, derneğimizle, mahalle meclisimizle, muhtarlığımızla birlikte karar verdik. Adalet ve Kalkınma Partili Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çoğunluğuna karşı birlikte mücadele ettik. Birlikte direndik, davalar açtık. Onun sonucunda bu inşaatı yapabilme hakkını elde ettik. Onun için buraya hepimizin çok iyi sahip çıkması lazım. Burada bu bölgenin temel ihtiyaçlarının tamamını giderecek hazırlık yapıldı, çalışma yapıldı. Proje 117 milyon TL'ye ihale edildi. Ama bizim ihalemizin hemen ardından 6 Şubat depremi oldu, Türkiye'de ekonomi durdu. Türkiye'de inşaat işleri durdu ve pek çok inşaat şirketi doğal olarak araçlarını deprem bölgesine gönderdi. İşimiz aksadı. Buna rağmen süresi içerisinde bu inşaatı bitiren Ilgazlar AŞ'ye ve yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle bir genelge yayınlandı. Süre uzatımı ve fiyat farkları söz konusu oldu. Zaten ekonomi kötüydü. Bir de bu eklenince 200-210 Milyon TL civarında bir bedelle burası bitmiş oldu. Beş kuruş kredi kullanmadık, borçlanmadık. Bu binayı, Odunpazarı halkının tasarrufuyla, Odunpazarı Belediyesi'nin tasarruflu yönetimiyle bitirdik. Araç kiralamadığımız için 18 tane halk merkezi, 16 tane kreş, 12 tane halı saha, onlarca kütüphane, gençlik merkezleri, belediye hizmet alanları, binaları yaptık. Bunları görmeyenler bari Yenikent'ten geçerken burayı görsün. Eskişehir, korkma biz bundan sonra daha iyisini yapacağız. Bize güvenin, merak etmeyin. Eskişehir'de 1 Nisan'dan sonra yepyeni bir dönem başlıyor. Sayın Genel Başkanım,  Eskişehir'deki merkez 3-0 tamam. 4 tane ilçemiz vardı, ona en az 4 tane daha eklemeye söz veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

‘HALKÇI BELEDİYECİLİK BU DEMEK’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bugün bir hafta sonra tekrar Eskişehir'deyiz. Eskişehir’i, Eskişehirlileri seviyoruz. Eskişehir'e hizmet edenleri bu güzel kenti bugünlerine getirenleri ve yarınlarına taşıyacak olanları seviyoruz. Birkaç dakikadır dinlediklerim herhalde bir Genel Başkanı, sosyal demokrat bir partinin genel başkanını en memnun edecek şeyler. Hep anlattıklarının nasıl hayata geçtiğini gözlerimizle gördüğümüz bir açılış törenindeyiz. 300 kişilik bir salon kazandırılıyor. 6 katlı binanın her katında başka bir işlevi olan muhteşem bir yer kazandırılıyor. Ve bu yapılırken bir şey daha ortaya çıkıyor; Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerin tamamen ihalelerle yaptığı işleri ve araç kiralama işlerini bir ihale açıp müteahhite kazandırmak yerine, Odunpazarı Belediyesi hizmetleri kendi kendine görüyor. Hem de istihdam yaratıyor. Yani AK Partili belediyeler, şoförlü araçlar kiralarken çöp taşıma işlerini çeşitli işleri, hepsini ihalelerle yaparken. Odunpazarı Belediyesi, araç kiralama ihaleleri yerine araçları kendi satın aldığı, şoförünü kendi istihdam ettiği için 200 milyonun üzerinde tasarruf ediyor. Kampanyada israfı bitirdik, tasarrufu ve hizmeti getirdik diye anlatıyoruz.  O, 200 milyon lira bu büyük ekonomik krizde inşaat maliyeti bu kadar artarken 80 bin nüfusa sahip 5 mahalle meclislerinin kararıyla buraya geliyor, böylesine devasa bir yatırım yapıyor. İşte, halk için halkla birlikte yönetmek, halkçı belediyecilik, sosyal demokrat belediyecilik, sosyal belediyecilik bu demek. Ben Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt'a bu örnek çalışma için özellikle teşekkür ediyorum’’ dedi.

100. YIL KÜLTÜR MERKEZİ 6 KATTAN OLUŞUYOR!

-1. Katında otopark, (Yaklaşık 2.000 m2’lik Otopark alanı. Totalde yaklaşık 110 araçlık park alanı – 1.374 m2’si kapalı otopark 622 m2’si yarı açık otopark)

Zemin katında işyerleri,

1. Katında 144 tezgah/stant için pazaryeri,

2. Katında

- 70 kişilik seminer salonu,

- 705 m2’lik etkinlik ve davet salonu,

3. Katında

- 135 kişilik seminer salonu,

- 700 m2’lik etkinlik ve davet salonu

- 180 kişilik çok amaçlı salon (tiyatro salonu)

4. Katında Sosyal Tesis Alanı bulunuyor.

Ayrıca, merkezde bankamatikler ve elektrikli araç şarj istasyonları bulunuyor. Yine, Kazım Kurt’un Vizyon Projeleri arasında yer alan Gençlik Stüdyosu’nu da bu merkez içerisinde yer alacak.