Önceki gün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Fatih Dönmez, sosyal medya hesabından ‘‘Türkiye Yüzyılı hedefiyle geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Türkiye Yüzyılı enerjinin yüzyılı olacak. Türkiye Yüzyılı, Eskişehir’in yüzyılı olacak’’ sözlerini de ekleyerek bir video paylaştı. Videoda AK Parti aday tanıtım toplantısından görüntüler ve Bakan Dönmez’in konuşmaları da yer aldı. Ancak Bakan Dönmez’e videonun açılış kısmı nedeniyle bir takım tepkiler geldi. Videonun içinde Porsuk Çayı, tramvay, heykeller ve köprüler görünüyor. ‘Videoyu ilk gördüğümde Yılmaz Büyükerşen aday oldu sandım’ esprileri yapıldı. AK Partililer Odunpazarı Evleri, Dede Korkut Parkı, Millet Bahçesi ve Şehir Hastanesi de keşke videoda olsaydı diyor. Sanırım Bilecikli Bakan Dönmez’in tanıtım ve sosyal medya işlerine bakan ekibi de Eskişehirli değil. Eh ne diyelim, keşke bir bilene danışsalardı.

GAYE HOCA YUVASINA DÖNDÜ

Yine geçtiğimiz gün CHP 25. ve 26. Dönem Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, CHP Genel Merkezi’ne giderek üyelik başvurusu yaptı ve ‘Yuvaya dönüş’ mesajıyla partiye geri döndüğünü duyurdu. Gaye Hoca başvurusunu yapmadan önceki gün meslektaşım Meltem Karakaş’ın ‘Bir Soru Bir Cevap’ köşesinde ‘Gaye Usluer 14 Mayıs Seçimleri sürecinde nasıl bir misyon yüklenecek?’ sorusunu cevaplamış ve sözlerine ‘14 Mayıs seçimlerine herhangi bir siyasi parti üyeliği bulunmayan sade bir seçmen olarak katılacağım’ diyerek başlamıştı. Hemen ertesi günü ise CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Usluer, parti üyeliğine başvurdu. Bu ani değişimin nedeninin Usluer’in partiden davet alması olduğunu düşünüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu ‘Soframızı büyüteceğiz’ derken Usluer’in açıklaması üzerine kendisini partiye davet etmiş olabilir. Gaye Hoca da davete icabet etmiştir. Değerli bir bilim insanı ve siyasetçi olarak Usluer’in seçim sürecinde CHP’ye katkısı çok olacaktır. Hayırlı olsun diyelim.

KAN VE İLAÇ

10 Nisan’da Kızılay’dan ulusal kan stoklarının asgari seviyenin altına düştüğü yönünde bir duyuru ve kan bağışı çağrısı yapıldı. Kan bulunamadığı için kalp ameliyatları ertelendi. Daha sonra muhalefet liderleri dahil birçok kişi kan bağışı çağrısı yaptı. Çağrılar sonrasında geçtiğimiz yıl Ramazan ayına göre günlük yüzde 25 daha fazla kan bağışı yapılmış. Ramazan ayında bağışların düştüğü bilinse de tek sebep bu değil. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a güven kalmadığı ortada. Hem iktidar kanadından hem de muhalefet kanadından tepkiler görüyor. Buna rağmen Kınık hala istifa etmemekte diretiyor. Kızılay’ın yararını gözeterek bir an önce istifa etmeli. Bir diğer sorun da ilaç yokları. Yüzde 30 seviyesinde olan ilaç yokları, yapılan kur düzenlemesinin ardından yüzde 15-18 bandına gerilemiş. Eczacı Eren Eryılmaz, kabul edilebilir seviyenin yüzde 3-5 bandı olduğunu söyledi. Malum her şeyin başı sağlık. Bu konuda yeniden bir düzenleme yapılmalı ve ilaç yoklarının önüne geçilmeli.

RAMAZAN VE DİLENCİLER

Her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan’da da dilencilerin sayısı giderek artıyor. Akşam evime dönerken Üniversite Caddesi üzerinde her 50 metrede 1 dilenci sıralanmış. Gelen geçeni rahatsız ediyorlar. Bu konuda zabıta ekiplerinin denetimlerini sıklaştırması gerekiyor. Vatandaşlardan da ricam dilencilerin istismarına kapılıp, paralarını kaptırmamaları.