Türkiye Kamu Sen İl Temsilciliği ekonominin memur ve memur emeklilerini sıkıntıya soktuğu gerekçesiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çöp konteyneri kenarları adeta bit pazarı Çöp konteyneri kenarları adeta bit pazarı

Türkiye Kamu Sen İl Temsilciliği tarafından yaşanan ekonomik gelişmelerin memur ve memur emeklilerini ekonomik sıkıntıya soktuğu gerekçesiyle basın açıklaması gerçekleştirildi.

Hamamyolu Caddesi’nde bulunan Yediler Parkı’nda bir araya gelen grup adına açıklamayı İl Temsilcisi Haydar Urfalı yaptı. Son 10 yıldır memur maaşlarının enflasyonun bile altında kaldığını ve sürekli eridiğini belirten Urfalı, ‘‘Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı.  Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır. Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denemez. Verdiğiniz zam, enflasyonun altındaysa buna zam denemez” şeklinde konuştu. Urfalı, ‘‘Biz alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istiyoruz. Herkes vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor. Hükümet, ivedilikle memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmek zorundadır. Enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir Bu nedenle 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam; Reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Memurun ve emeklinin bütçesindeki bu yangını ek zam ve refah payı uygulaması ile söndürün’’ ifadelerini kullandı.