İlginç bir  seçim dönemi yaşıyoruz.

Pek çok açıdan ilginç gerçekten. Öncelikle, 14 Mayıs tarihinin açıklanmasının ardından Kahramanmaraş merkezli depremle bir darbe yedi seçim süreci. Doğal olarak depremin her açıdan “şok etkisi” bu türden felaketler karşısında görülen “ağırlaştırılmış yayın” benzeri bir durum yarattı.

Devamında dini bir unsur girdi araya; Ramazan Ayının başlaması ve halen sürmesi. Her seçim döneminde görmeye alıştığımız şenlikli toplantılar, mitingler yok artık. Değindiğim gibi;

-Ağırlaştırılmış yayın havasında!..

Ancak mübarek ayın “yüzü suyu hürmetine” bir başka “seçim amaçlı etkinlik” girecektir devreye;

-İftar programları davetleri!..

Davetler de doğal olarak “siyasetin temel elemanları” siyasi partiler tarafından yapılacaktır. Öyle de oldu.

Bunun ilk örneğini İYİ Parti’nin  aday adaylarından Nebi Hatipoğlu verdi 1300 kişilik iftar davetiyle. Sayıyı duyduğumda inanamamıştım;

-Bu kadar insanı alacak salon var mıydı, masalara anında servis yapacak organizasyon ayrıca?..Çemen’in 40 yıllık hayali!..

Varmış, oluyormuş!.. Bunun bir örneğini de geçtiğimiz Cumartesi günü Anemon salonlarında yaşadım;

-Eskişehir kökenli işadamı Beyti Çemen’in davetinde!..

Üstelik de Balkan Türkülerini seslendiren ünlü TRT sanatçılarının türküleri eşliğinde . Kimdi onlar?

-Soner Özbilen, Rüstem Avcı ve Havva Karakaş...

Beyti Bey iftar yemeği sonrasında araya, ihtiyarı “Teravih Namazı” gibi bir ibadet anını sıkıştırmasa iyiydi!.. Neyse ki;

-Ben ve benim gibi pek çok davetli ‘dizlerim ağrıyor, bükülmüyor” gibi mazeretlerle sıyırdık!..

Beyti Çemen dostumuz iftar arasında yaptığı kısa konuşmada dedi ki;

“40 yıllık bir hayalim vardı. Doğup büyüdüğüm İdrisyaylalı hemşehrilerimle bir iftar yemeğinde buluşmak. Hayalimi gerçekleştirmekten mutluyum.”

Sanırım, büyük çoğunlukla davete icabet eden genci-yaşlısıyla İdrisyaylalı hemşehrilerim de mutlu olmuşlardır.Siyasetçiler de eksik değil!..

Davet programını duyunca sevinmiştim;

-Ne güzel, bunaldığım siyaset ortamından uzak “üç bej” saat geçirecektim!..

Öyle olmadı, Beyti bey bir şekilde onlara da ulaşıp, programa dahil etmiş. AKP’nin ilk sıra adayı, Enerji Bakanı Fatih Dönmez tam kadro ekibiyle iftardaydı. Elbet fırsatı kaçırmadı. Bakanlığının Eskişehir’e yaptığı yatırımlardan başlayıp, yapacaklarına kadar uzanan bir güzel “seçim vaatlerinde” bulunup, müjdeler verdi seçim bölgesine.

“Bu kadar rakamı nasıl sıraladı” diye düşünürken, aradaki moladan istifade Yazı İşleri Müdürümüz Onur kardeşimden öğrendim gerçeği;

“Promterdan konuştu ağabeyl!Kırcaali’den, Kılıçdaroğlu mesajı

İftar sonrası ilk katılanlardan bir ikili de, CHP birinci sıra adayı Utku Çakırözer ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmat Ataç oldu. “Siyaset üstü” birer konuşma yaptılar. Çakırözer, “Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bir güzel rastlantı sonucu Kırcaali’den aynı sofradan sizlere selam ve sevgilerini iletiyor:” deyince salondan büyük bir alkış koptu.

Sırada, İYİ Parti birinci sıra adayı Nebi Hatipoğlu vardı ekibiyle birlikte. Onun mesajı da ilgi ve alkışlarla karşılandı:

“-Ben de sizler gibi Bulgaristan Mestanlı’dan göçüp gelen bir ailenin 3. kuşağındanım ve bu akşam Beyti beyin davetiyle sizlerle buluşmaktan mutluyum.”

Son kafile de CHP’li adaylar Jale Nur Süllü, İbrahim Aslan ve Abdülkadir Adar’dan oluşuyordu. Jale Hanım da ayni şekilde kısa bir konuşmayla tamamladı geceyi.

***

Beyti Çemen’in “40 yıllık hayalini” gerçekleştirdiği “siyasetle karışık” türkülü geceden aktaracağım notlar bu kadarcık!..