Eskişehir ülkemizin tüm sanatlarda önemli bir merkez. Sinemadan şiire, heykelden tiyatroya, cam sanatlarına kadar uluslararası festivaller, uluslararası sanat etkinliklerinin düzenlendiği, yaşandığı kentlerimizin başında yer alıyor.

Ülkemizin önde gelen ve 19 yıllık etkinlikleri ile tanınan Eskişehir Sanat Derneği, 3 üniversitesinde sanatın tüm alanlarında sanat eğitimi yapılan, bu festivallerin, etkinliklerin yaşandığı Eskişehir’in sivil sanat örgütlenmesindeki kurumudur. O da Eskişehir’deki etkinliklere, geleneksel hale getirerek sürdürdüğü Uluslararası Yunus Emre Sergisi, Uluslararası Eskişehir Fotoğraf Buluşması, Uluslararası Cumhuriyet Coşkusu Sergisi, Uluslararası Eskişehir Karikatür Sergisi ile 4 uluslararası etkinliği, Yücel Saraçoğlu Aşk Şiirleri Buluşması, Eskişehir Öykü Günleri, Yunus Emre Şiir Buluşması, Kral Midas Öykü Yarışması, Vehbi Cem Aşkun Şiir Yarışması gibi 23 ulusal etkinliği gerçekleşleştiriyor.

uluslararası-sergi

Cumhuriyet Bayramımızı daha büyük boyutta, coşku içersinde kutlanması ve bu kutlamaya sanat boyutunu da katılmasını hedefleyen Eskişehir Sanat Derneği, Uluslararası Cumhuriyet Coşkusu Sergisini 2013 yılında önce ulusal düzeyde ülkemizin sanatçılarını Eskişehir’de bir sergide buluşturarak başladı. 4.yılında sergi uluslararası boyuta dönüştürüldü. 4.yılında 106 sanatçının katıldığı sergi yıldan yıla büyüyerek 9. yılında 19 ülkeden 45’si değişik ülkelerden olmak üzere 161 resim, heykel, seramik, grafik sanatçının katıldığı dünyanın tanıdığı sergiye dönüştü ve 9 yılda 761 sanatçı yer aldı.

Sevgi Dağçı Koç’un küratörlüğündeki sergiye bu yıl Almanya, Amerika, Fransa, İtalya, Rusya, Polonya, Romanya, Hindistan, İsrail, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkmenistan, Türkiye, Gürcistan, Suriye, Kosova, Ürdün, Kore, Filistin’den sanatçıların eserleri yer aldı.

Eskişehir Sanat Derneği bu uluslararası sergileriyle dünya sanatını Eskişehir’de buluşturmayı ve ülkemizin ve Eskişehir’deki sanatı ve sanatçıları uluslararası sanat ortamınına taşımayı, kaynaştırmayı hedefliyor.

Ayrıca Eskişehir Sanat Derneği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Bulgaristan Golden Key Vakıfı ile “Eski Şehrin Kuklaları” ile Avrupa Birliği projeyi gerçekleştiriyor. Avrupa Kültür-Sanat Konseyi tarafından Avrupa ülkelerindeki sanat kurumlarına paydaş olunabilinir göstererek güvenirlilik vermiştir.

3.Eskişehir Genç Sanat Buluşması Sergisi

Eskişehir’in sivil sanat kurumu olarak Eskişehir Sanat Derneği’nin  misyonuna ve geleceği hedeflediği, yıllar içersinde  geliştirdiği, numara vererek gelenekselleştirdiği geniş etkinlik yelpazesi vardır. Bu etkinliklerinden biri de Eskişehir’de sanat eğitimi alan, geleceğin ülkemizin önde gelen sanatçıları olacak genç sanatçılara yönelik şiirden resim heykele gerçekleştirdiği  etkinlikleridir. Derneğin bu etkinliklerinden birisi de ülkemizin genç ressamlarını Eskişehir’de bir araya getirerek onlara  buluşma ortamı yarattığı “Eskişehir Genç Sanat Buluşması Sergisi”dir.

Genç sanat etkinlikleri, bütün gelişmiş ülkelerde sanat dernekleri ve sanat galerinin üzerinde büyük önem verdiği etkinliklerdir. Eskişehir Sanat Derneği bu bilinçle önem vererek, başka ülkelerde ve ülkemizde yapılanları bilerek yapmaktadır. Kentin sanat kurumu olarak Eskişehir Sanat Derneği’nin sorumluluğudur da. Ayrıca bu kente sanat eğitimi için gelmiş ve ilk eserlerini bu kentte vermiş sanatçıların ilk sergisinin de burada açılması, buradaki karma sergilere katılmış olması o sanatçının için de kent için de unutulmazı olduğu kadar kentin de övünç duyacağı konudur.

Eskişehir Sanat Derneği, Heykeltraş Prof. Şahin Özyüksel’in başlattığı “Genç Heykel” sergileri ile başlatmış, daha sonra, değişik üniversitelerin öğretim üyelerinden oluşturulan seçici kurullarla jürili yapılan bu “Eskişehir Genç Sanat Buluşması Sergisi” sürdürmüştü. Ne var ki  3.sünde,dünyayı saran corona19 salgınıyla üniversitelerimizde sanat eğitimine ara verilirmesi nedeniyle jürili yapılamadığından sadece  Eskişehir Sanat Derneği’nin  e-galerisinde online olarak gerçekleştirildi. Sergide Antalya, Balıkesir,Çankırı,Eskişehir, Hatay, İstanbul,İzmir, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Malatya, Niğde’den 12 kentimizden 20 sanatçı yer aldı.

Sergiye Ali Gümürcine, Aysu Bekar, Beyza Purtaş,Büşra Emir, Deniz Özeskici, Deniz Vanlı, Derya Avcı, Engin Aslan, Gözde Yoğunali,Hatice Kurnazaslan, Hatice Şirin Uyanık, Muhammed Sert, Muratcan Bölce, Nilgün Şener, Nuri Öztürk, Safiye Buluş, Sevginur Beytaş, Simge Aslan, Uğur Akın katıldılar.