Türkiye Barolar Birliği son yıllarda zaman zaman ülke gündemine oturdu.

Yargı’nın en önemli ayaklarından savunma ayağını oluşturan bu kurum, her zaman muhalif duruşuyla tanınırdı.

Halktan yana, insan hakları savunucusu olan bu Birlik maalesef son yıllarda daha çok siyasi tasarruflarıyla gündeme geldi.

Türkiye Barolar Birliği ülkedeki Baro’ların çatı kuruluşu, başında da Metin Feyzioğlu vardı, şu anda artık yok.

Avukat ve aynı zamanda akademisyen olan Feyzioğlu, muhalif duruşu, insan haklarından yana tutumu ile camiada ve ülkede sevilen, sayılan bir kişi olarak hizmetine devam etti.

***

Ne zaman ki dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir toplantıda yaptığı konuşma sırasındaki diyaloğundan sonra daha çok gündeme geldi.

Erdoğan, yanında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğu halde, Feyzioğlu ile bir diyaloğa girmiş, sonrasında da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de yolu göstererek birlikte salonu terk etmişlerdi.

İşte o olaydan sonra Metin Feyzioğlu’nda büyük bir değişim yaşandı.

Tabi bu değişim avukatlar arasında hiç de hoş karşılanmadı.

O diyalogdan kısa bir süre sonra yapılan TBB Genel Kurulu’nda Feyzioğlu yeniden Barolar Birliği Başkanlığına seçildi ama o dönem değişim henüz başlamamıştı.

***

Bu süreçte avukatların meslek örgütü olan Baro’lardan Feyzioğlu aleyhinde eleştiriler ve tepkiler yükselmeye başladı.

Araya giren pandemi döneminde TBB’nin genel kurulu ertelendi.

Bu arada çoklu Baro konusu gündeme geldi.

Bir anlamda Feyzioğlu’nun yerini garantilemeyi amaçlayan bu düzenleme Baro’lar tarafından şiddetle eleştirildi. İllerde ikinci ya da üçüncü Baro’ların kurulması anlamına gelen yeni düzenleme sadece İstanbul’da ikinci Baro’nun açılmasına neden oldu.

Bu uygulamaya tepki gösteren Baro’lar eylem yaptılar, yürüyüş yaptılar, Ankara’ya sokulmadılar.

Bu süreçte TBB Başkanı iktidardan yana tavır aldı

Ve 4-5 Aralık’a gelindi.

***

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan’ın galibiyeti ile sonuçlanan Genel Kurul’dan sonra TBB’de Feyzioğlu dönemi bitti.

Sağkan ile birlikte hareket eden ve 5 Kasım 2021 tarihinde  Eskişehir Barosu ev sahipliğinde gerçekleşen birlik başkan adayı belirleme toplantısıyla değişim başladı.Yaşanan hukuksuzluklara karşı durmayan, meslektaşlarına ve Barolara sahip çıkmayan bir anlayışın her zaman karşısında olduklarını haykıran Eskişehirli avukatlar tarihi sorumluluklarının gereği değişime de önayak oldular.

Eskişehir’de yapılan toplantıda birlik ve dayanışmanın ilk adımları atılmıştı. Hatta bu süreçte Feyzioğlu’na karşı üç olan aday da bire düşürülmüştü.

Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz, bu süreçte önemli rol oynamalarının gururunu yaptığı paylaşımlarla paylaştı.

Elagöz, “Sürece destek veren tüm başkanlarıma ve delegelerimize bir kez daha teşekkür ediyor, birlikte yol yürüdüğümüz yeni Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Sayın Av. Erinç Sağkan'ı ve kurullara seçilen meslektaşlarımı kutluyorum” dedi. 

CHP’nin Mersin mitinginden sonra Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu, muhalifet için umut verici bir gelişim olarak değerlendirildi.