10.05.2017, 10:09

BU KÜLKEDİSİ KİMİN KÜLKEDİSİDİR?

Külkedisi lakabıyla anılan İsmet, üç ya da dört yaşlarındayken annesinin işlettiği ekmek fırınının yanında; fırından çıkma küllerle oynarken yüzü gözü kül içinde kalır. Aynı köyde muzipliğiyle bilinen bir de Sarı Mehmet vardır. Sarı Mehmet’in yaşı elliyi geçkindir. Sarı Mehmet, insanlarla kafa kırmasını veinsanlara lakap takmasını seven bir tiptir. İnsanları güldürmekten hoşlanır. Sarı Mehmet, bir gün fırının önünden geçerken çocuk İsmet’i yüzü gözü kül içerisinde külle oynadığını görür. Sarı Mehmet, küçük İsmet’i o vaziyette görünce FırıncıDöne Kadına, sorar:
-Döne Kadın! Kül içerisindeki bu Külkedisi kimindir? Deyince, Döne Kadın da ona der:
-Mehmet Ağa, ogördüğün Külkedisi benimKülkedim!
O zamandan sonra çocuk İsmet’in lakabı köylüler arasında “Külkedisi” olarak kalır. Külkedisi, okul çağına geldiğinde bile köy halkından pek çoğu onun adının İsmet olduğunu bilmez. Herkes onu Külkedisi lakabıylatanır. Köylüler, onu Külkedisi ismiyle çağırırlar. Külkedisi, iyi niyetlidir. İçerisinde art niyet ve kin yoktur. İnsanları ve hayvanları seven bir çocuktur.O, köylüler arasında sevilen biridir.Külkedisi İsmet’e, köylüler aynı zamanda “Hatır alan İsmet!” de derler. Külkedisi, gördüğü yaşlının hâl ve hatırını sormadan geçmez. Her gördüğü insanın hatırını almaya çalışır. Gönül kırmayı sevmez.
Külkedisi ilkokulu bitirdiğinde biri inek ve diğeri öküziki büyük baş hayvanları vardır.Öküz ve ineği birlikte koşarlar. Tarımsal faaliyetlerini inek ve öküzle yaparlar. Aile, aynı zamanda ineği süt sığırı olarakda değerlendirir.Külkedisinin iki abisinden büyük olan Vicdani yaşı on beşi geçince çalışmak için köyden kente gider. Vicdani, kentteki bir pavyonda garson olarak çalışır.Külkedisinin yaşça küçük olan abisi Osman da vatani görevini tamamlamak için askere gider.Osman askere gidince evin işleri Külkedisine kalır. Külkedisi, abisi Deli Osman askere gidince evin işlerini çekip çevirmeye mecbur olur. Külkedisinin Osman Abisine köylüler “Deli Osman” derler. Deli Osman kavgacı bir tiptir. O nedenle köylüler arasında pek sevilmez. Kavgacı insan sevilir mi? Köylüler arasında Deli Osman’ın bir diğer lakabı da “Hatır kıran Osman!” dır.Külkedisinin babası başkalarına ücret karşılığında ırgatlık eder. Babası ırgatlığa gittiği için ev işleriyle meşgul olamaz.
Külkedisinin, bir de “Yamyam” lakabıyla tanınan Avni adında bir arkadaşı vardır. Yamam Avni ile oldukça iyi anlaşırlar. Külkedisi ile Yamyam Avni aynı yaştadır.Onlar, henüz on üç yaşlarına geldikleri günlerden birindebir sabah gün doğmadan Yamyam Avni, Külkedisininevine gelir. Külkedisini çağırır. Yamyam Avni, Külkedisine der:
-Arkadaş, seninle önemli bir şey konuşmak istiyorum. Konuştuklarımız aramızda kalsın! Sakın kimse duymasın! Bu gece, ben bir rüya gördüm.
Külkedisi şöyle dedi:
-İyi diyelim de,iyi olsun inşallah! Gördüğün rüyayı anlat! Dinlemek istiyorum.
Yamyam Avni, rüyasını anlatmaya başlar:
-Arkadaş İsmet,ben rüyamda evlendim. Beni, benden dört beş yaş büyük bir kızla evlendirdiler. Bizi gerdeğe koydular. Heyecanla uykudan uyandım. Başımdan geçen olayın bir rüya olduğunu anladım. Gerçek hayatta o kızı tanıyorum. Ama ne olur onun kim olduğunu sakın bana sorma! Uyandığımda cinsel organımın olduğu bölgede ıslaklık hissettim. Pijamamın o bölgesi ıslanmıştı. Rüyamda başıma gelen böyle bir hâli daha önce hiç yaşamadım. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Rüya da olsa o olaydan çok haz aldım. Ne dersin, rüyamı nasıl yorumlarsın?
Külkedisi, Yamyam Avni’ye dedi:
-Bak arkadaş, beni iyi dinle! Sağlıklı ve genç erkeklerin başına rüyada böyle şeyin gelebileceğini seninle daha önce konuştuk. Böyle durumların ne olduğunu, olduğunda ise ne yapılması gerektiğini bana Osman Abim anlatmıştı.Rüyanda yaşadığın bu olay senin çocukluk çağından çıktığınınve ergenlik çağına girdiğinin bir göstergesidir.Sağlıklı bir erkeğin rüyasında bu olayı yaşaması o erkeğin baba adayı olacağının ilk işaretlerinden biridir. Rüyada oluşan bu tür olay insan sağlığı için anatomik bir gelişimdir. İnsan neslinin devamı içininsan bedenindekinormal evrelerden bir gelişmedir. Bir erkek çocuğu, böyle bir hadise ile buluğa ermiş demektir. İslamiliteratürde; bu olaya ihtilam olmak denir. Erkeklik vasıfları gelişmiş demektir. O kişi, gelişen şartlar mucibi İslami vecibelerle mükellef demektir.
Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.