Belediye İş Sendikası Şubesi üyeleri yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar nedeniyle ek ücret artışı taleplerini dile getirmek için eylem düzenledi.

Milli bilek güreşçisi spor otoritelerinden destek bekliyor Milli bilek güreşçisi spor otoritelerinden destek bekliyor

Belediye İş Sendikası Şubesi üyeleri yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar nedeniyle ek ücret artışı taleplerini dile getirmek için eylem düzenledi.

Köprübaşı Caddesi üzerinde bir araya gelen sendika üyeleri, ellerinde bulunan döviz ve pankartlar ile bir süre slogan attı. Ardından üyeler adına basın açıklamasını gerçekleştiren Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Azak, yaşanan olağanüstü ekonomik koşulların, yaşam koşullarını ağırlaştırdığı ve tüm çalışanlar gibi ücreti dışında hiçbir geliri bulunmayan üyelerini de olumsuz etkilediğini dile getirdi. Azak, ‘‘İktidarın döviz kurunun düşmesi ile övündüğü koşullarda yapılan bu zamlar, ekonomik krizin yükünün halka, geçinme mücadelesi veren milyonlarca emekçiye kesildiğinin açık göstergesidir. Dört kişilik bir ailenin hem açlık hem de yoksulluk sınırı son bir yılda yüzde 55 artarak, açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi aşmıştır. TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı enflasyonu 36,08 iken, bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre ise 2021 yılında tüketici enflasyonu yüzde 82,81 artmıştır’’ ifadelerini kullandı. Sendikanın örgütlü olduğu iş yerlerinde belediye emekçilerinin yevmiyelerinin asgari ücretin altında kaldığını ifade eden Azak, artan hayat pahalılığı nedeniyle, yapılması gerekenlerin açık olduğunu söyledi. Azak, ‘‘Tüm belediye emekçileri için bu yoksulluk sürdürülebilir değildir. Var olan, yoksulluğu adaletsizliği ortadan kaldırmanın, tüm belediye emekçilerinin geçim derdi olmadan daha verimli hizmet üretmesinin yolu, ayrımsız tüm üyelerimiz için ek ücret artışıdır’’ diye konuştu.

(Melike Sever)