Geleneksel hale getirilen Anadolu Buluşması-Yerel Medya Çalıştayı bir kez daha ülkemizin şirin beldelerinden Marmaris’te gerçekleşti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı çalıştay Marmaris Belediyesi öncülüğünde basın meslek kuruluşlarının da katılımıyla yapıldı.

İki yıl önce büyük orman yangınının yaşandığı bu şirin ilçemizin dağlarında, tepelerinde yangının izleri halen belli.

Duyduğumuz söylentilere göre yangının gerçekleştiği bazı bölgeler orman vasfını kaybetmiş alanlar olarak ilan edilmiş.

Hatta bazı zenginler tarafından bölgede havadan ve denizden keşif çalışmaları bile yapılmış.

Umuyoruz, bu alanlar yine yeşillerin, betonlaşmaz.

***

Bu konuya kısaca değindikten sonra gelelim çalıştaya.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen gazetecilerin katıldığı çalıştayda konuşmacılar genelde medyanın sorunlarını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise umudunu medyaya bağladığını ifade etti.

"Şu anda çok ciddi bir çürüme ile karşı karşıyayız. ama umudum yasama yürütme yargıda değil; umudumuz medyada" diyerek ülkemizde bağımsız medyanın önemine vurgu yaptı.

***

Basın mensuplarının çürüme var deme cesaretini göstermesi gerektiğini dile getiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Çürümeye karşı direnecek olan sizsiniz. Burada bir çürüme var diyeceksiniz. Hayatımda bu kadar bölünen, ayrışan bir medya yapısı hiç görmedim. İlk kez tanık oluyorum. Oysa tam tersi bir atmosferin uyumun olması gerekirdi. Etik değerlerin olması gerekirdi. Basın İlan Kurumu ve RTÜK infaz kurumları haline geldi, TRT tarafsız yayıncılık yapmıyor. Beraber mücadele etmeliyiz. Medya mensubu olmak, etik-ilkelerin varsa ona karşı mücadele etmek demektir. Parçalanan bir medya iktidarın işine gelir. Bölersiniz ondan sonra istediğiniz gibi yönetirsiniz.  Medyaya düşmanlık olur mu? Dünyanın her tarafında medya özgürce yayın yapar ve tüm siyasal aktörler onlara saygı duyarlar. Siz ne kadar kapanırsanız baskıcı yönetim o kadar memnun olur çünkü kendisini eleştirecek hiç kimse kalmaz” dedi.

***

Çalıştayda Kılıçdaroğlu’nun da dillendirdiği konulardan kamu bankalarının yerel gazetelere ilan vermesi ve Belediye Meclis kararlarının yerel gazetelerde yayınlanması hayli ilgi çekti.

Artık nefesi kesilmek üzere olan yerel medyaya bunlar gerçekleşirse bir can suyu olabileceği görüşü hakim oldu.

Burada şunu söylemek gerekir.

Eskişehir’de Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri Meclis kararları yerel gazetelerde yayınlanıyor.

Darısı Büyükşehir ve diğer ilçe belediyelerinde.

***

Eskişehir’den gazetecilerin de katıldı Çalıştay’da TGF Genel Başkanı ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca da bir konuşma yaptı ve yerel medyanın içinde bulunduğu sorunları anlattı.

Ülkenin dört bir yanından gelen 300’e yakın gazeteciyi ağırlamak pek kolay değil.

Organizasyonu gerçekleştiren 27. Dönem İzmir milletvekili Atila Sertel, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve belediye çalışanlarına da bu organizasyonu başarıyla gerçekleştirdikleri için teşekkür borçluyuz.