Milletvekilliği seçiminden sonra Cumhurbaşkanlığı seçimini de tamamladık, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimi bir kez daha kazandı.

Başa baş devam eden bir sayım sürecinden sonra yurt dışından kullanılan oylar belirleyici olunca Erdoğan öne geçerek üçüncü kez Cumhurbaşkanı oldu.

Hayırlı, uğurlu olsun.

Ekonomik bir kriz içinde bulunulan ortamda işi pek de kolay değil.

Seçimlerin ardından gözler ekonomiye ve hükümet temsilcilerinin seçim öncesi vaat ettiği maaş zamlarına çevrildi.


***


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar, asgari ücrete, memur maaşlarına ve emekli maaşlarına ara zam sözü vermişti.

Şimdi başta emekliler olmak üzere verilen sözlerin yerine getirilmesi isteniyor.

En düşük emekli maaşına yapılan zamlar bile hayat pahalılığı nedeniyle eridi gitti.

7 bin 500 lira üzerinde maaş alanlara bir şey verilmedi.

Oysa yıllarca yüksek prim ödeyerek emekli maaşına hak kazananlarla diğer emekliler neredeyse eşit düzeye geldi.

İşte bunun düzeltilmesi bekleniyor.


***


Ne sözler verilmişti bir hatırlayalım.

Erdoğan, 1 Mayıs 2023’te yaptığı açıklamada emekli maaşlarına ilişkin “Seçimden sonra yeni Meclis’in yasama faaliyetlerine başlamasıyla 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alanları sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız” demişti.

Erdoğan yine 1 Mayıs’ta memur maaşlarına ilişkin “Temmuzda enflasyon farkı yanında, refah payı artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız. Memurlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü yine tutacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca “En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi, en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkartarak, üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar, otomatik olarak emekliliklerine de yansıyacak” demişti.


***


Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ne demişti.

“Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır.”


***


Şimdi verilen bu sözlerin yerine getirilmesi bekleniyor.