Valiler vardır görev yaptıkları şehirlerde görev sürelerini tamamlar ve giderler.

Valiler vardır, görev yaptıkları şehirde izler bırakarak giderler.

Komşumuz Afyonkarahisar’ın Valisi Gökmen Çiçek, izler bırakarak giden bir valiydi.

Afyonkarahisar’da görev yaptığı sürede kentle ilgili öyle güzel işler yaptı ki, öyle güzel ilişkiler kurdu ki, son kararnameyle atandığı Kayseri’ye gitmek üzere kentten ayrılırken adeta miting gibi bir kalabalıkla uğurlandı.

Valiler, devletin kentlerdeki temsilcileridir.

Hükümetlerin değil, devletin Valisi olduğunuz zaman işler çok daha güzel ve olumlu gelişir.

Eskişehir’in de böyle valileri olmadı değil.

***

Örneğin Naim Cömertoğlu.

Eskişehir’de de Valilik yapan Cömertoğlu, daha sonraki görev yeri olan Malatya’da dönemin Başbakanı Turgut Özal, otobüs üstünden halka hitap ederken yanında bulunanlara kendisinin daha iyi görünmesi için “Çökün” der. Yanındakiler çöker ama bir kişi çökmez.

Bunun üzerine Özal, “Vali bey sen de çök” der.

Cömertoğlu yanıt verir.

“Ben çökmem, ben çökersem, devlet çöker”

Recep Yazıcıoğlu örneğin, görev yaptığı her yerde müthiş izler bıraktı, adına diziler ve filmler bile yapıldı.

Ali Fuat Güven en genç Vali olarak geldiği Eskişehir’de caddeye adı verildi.

Kadir Çalışıcı “BabaVali” unvanını almıştı.

Sami Sönmez, oturaklı duruşuyla tam bir devlet adamı kimliğini taşıyordu, Eskişehir caddelerinde yalnız dolaşmasıyla da bilinir.

***

Vali Çiçek’in kararnameyle Kayseri’ye atandığı açıklanınca, Afyonlu bir gazeteci arkadaşımız, “Afyon kaybetti, Kayseri kazandı” demişti.

Eskişehir sınırları içinde de yer alan Frig Vadisi için çok önemli işler yaptı Gökmen Çiçek.

Geçmişte Eskişehir’deki bazı Valiler ve bazı kurumlar Frig Vadisi ve Yazılıkaya için tanıtım çalışmaları yaptılar ama hiç birininki Vali Çiçek’in kısa sürede yaptığı tanıtım çalışmaları kadar olmadı.

Görev yaptığı illerden fahri hemşerilik alan Valiler var.

Halkla iyi ilişkiler kuran Valilerin hep başarılı olduğunu görüyoruz.

***

Afyonlular Vali Gökmen Çiçek’i uğurlarken bir de “rızalık beratı” verildi.

Vatandaşlar ve STK’lar tarafından adeta miting havasında uğurlanan ve duygu dolu anların yaşandığı uğurlamada Vali Çiçek, Afyonkarahisar’ın sadece ‘Gizemli Şehir’ değil aynı zamanda vefalı bir şehirde olduğunu kaydederek, “Afyonkarahisarlı olmak demek bu kentte doğmak değildir. Afyonkarahisarlı olmak demek bu kent için bir şeyler yapmak demektir. Ben geldiğim günden bu yanan bu kent için bir şeyler yapmak istedim. Vali yardımcılarımız, kaymakamlarımız, siyasilerimiz, il emniyet müdürümüz kısacası bütün kamu müdürleri ile sabahın erken saatlerinde başladığımız mesaiyi gece geç saatlere kadar çalışarak tamamladık. Çünkü bu şehir her şeyin en iyisine layık. Ben ömrüm boyunca Afyonkarahisar’ı unutamam, Afyonkarahisar’ı kalbimde götürüyorum” demesi de bir ili ne kadar sevdiğini gösteriyordu.