Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına az bir zaman kaldı.

Evlerde yeni okula başlayacak çocukların ya da bir üst seviyeye çıkan öğrencilerin telaşı yaşanıyor.

Bir taraftan okul kıyafetiydi, araç-gereçti, kitaptı, derken veliler diğer taraftan da kayıt parası sorunu ile uğraşıyorlar.

Geçtiğimiz gün bu köşede Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullarda kayıt parasının kesinlikle alınmayacağı konusundaki açıklamasını dile getirmiştim.

Bu konu hemen her eğitim yılı öncesinde yaşanıyor.

Kanunlar, yönetmelikler kayıt parasının alınmayacağını söylüyor, bu konu yetkililer tarafından da hatırlatılıyor.

Bunlar güzel ama uygulamada sıkıntı var.

***

Bir de öğrenci velileri tarafından konuya bakalım.

Kısa adı ÖVDER olan Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arzu Yılçın, bütün veliler adına yaptığı açıklamada, Eskişehir eğitim ortamının en temel sorunu olan kayıt paralarının bu eğitim döneminde de velilerin bütçelerini zorlayacak hale geldiğini hatırlattı.

Yılçın neler diyor.

“500 liradan başlayan ve on binli rakamlara ulaşan zorunlu bağış karşısında Milli Eğitim sadece Anayasanın 42.maddesine vurgu yapmaktadır.

Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği (ÖVDER) olarak soruyoruz:

Kamusal eğitim Eskişehir’de bitmişken sadece tepkiyi yumuşatan açıklamalar ile mi kalınacak?

Eskişehir’deki okullarımızın idareleri adeta Deli Dumrul vergisi toplar gibi, kayıt parası, fotokopi kağıdı, dönem aidatı vb kalemlerde para topluyorlar. Bugüne kadar hangi işlemler yapıldı?

Okulların bütün finansmanı velilere yıkıldı. Pandeminin yıkıcı etkisi devam ederken okullar yeni döneme hazır mı?

Kalabalık sınıflar sorunu, yardımcı personel sorunu, ikili eğitim konusunda hangi adımlar atılmaktadır?

Asgari ücretle geçinen veliler aile bütçesinin önemli bir bölümünü eğitime ayırmaktadır. Okul öncesi eğitime yapılan zamları nasıl açıklayacak Milli Eğitim Müdürlüğü?”

Öğrenci velileri bu durumda, uygulamadaki sıkıntıyı dile getiriyorlar.

Velilerin söylediği gibi iş sadece kayıt parasıyla bitmiyor, dönem içinde de çeşitli adlarla para talebinde bulunuluyor.

***

Konuya CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar da bir açıklamayla katıldı.

“Ortaöğretim Kurumları Yerleştirme sonuçlarının açıklanması, yeni kayıt döneminin başlaması nedeniyle, her zaman olduğu gibi kayıt paraları gündeme geldi. Veliler, bu zor ekonomik koşullarda bazı okul yöneticileri tarafından kayıt parası için zorlandıklarından yakınmaktadırlar.  Anayasamıza göre, İlköğretim zorunlu ve parasızdır. Herkes eğitim hakkına sahiptir. Velilerin bu yakınma ve şikayetleri üzerine, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü, okullarda kayıt parası alınamayacağı konusundaki anayasa maddesini hatırlattı. Ancak Milli Eğitim Müdürünün, yalnız bu açıklaması yetmez. Öğretim yılı başı okul açılış hazırlıkları için okullar için gerekli olan, temizlik, kırtasiye, boya, badana giderlerinin karşılanacağını da söylemesi gerekirdi. Bu giderlerin karşılanması durumunda hiçbir okul yöneticisi kendisini riske atmaz, velilerden yardım istemez. Okul açılış hazırlıkları öncesi özellikle ilköğretim okullarına belirten kalemlerde ödenek verilmelidir.”

Öğrenci velileri ailelerini geçindirmeye mi çalışsın, yoksa okulların eksiklerini gidermeye mi?