Eskişehir’in belediyeleri normal rutin işlerinin yanı sıra vatandaşın her türlü sorunlarıyla da ilgileniyor.
Özellikle Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyeleri çiftçilerin da sorunlarına çare ve destek olmak amacıyla başlattıkları ekim çalışmalarının sonuçları da alınmaya başlandı.
Bu karar ilk alındığında etkinlik için Mihalıççık’taydık.
Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum ile randevumuz vardı.
Hatta Çorum biraz gecikti, gecikmesinin nedeni ise Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda bulunan boş arazilerine ekim yapılması konusuyla ilgili toplantıydı.


***

Haydar Çorum alınan kararı bizlere büyük bir heyecan ile anlatmıştı.
Şimdi Büyükşehir Belediyesinin ağır maliyetler karşısında zor günler yaşayan üreticiler için başlattığı, atıl durumdaki tarım arazilerinin üretime kazandırılması projesinde ilk hasadın Yusuflar Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildiğini gördük.
Bu proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi arazilerine ekilen mahsuller çiftçilere destek, hayvancılıkla geçinen vatandaşlara ise yem olarak hibe ediliyor.
Bahar döneminde ilaçlama ve gübreleme işlemi yapılan Yusuflar Mahallesi’ndeki mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait 87 dekarlık alana ekilen arpa için hasat gerçekleştirildi.


***

Biçimi yapılan arpa çiftçilere yan bir destek olarak verilmek üzere kamyonlarla taşınırken, biçim sonrası kalan arpa saplarından da hayvan üreticileri için balya yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri Büyükşehir Belediyesi’ne ait tarlalarda hasat işleminin devam edeceğini belirterek, “Elde edilen ürünler ekonomik sıkıntı içerisinde olan çiftçimize yan destek sağlamaktadır. Ayrıca hayvan üreticilerimize de yem olarak hibe şeklinde bir destek sunuyoruz. Amacımız üreticimizin, üretmeye devam etmesine katkıda bulunmaktır” diyorlar.


***

Belediyelerin yaptığı bu uygulamalar büyük sıkıntı içinde olan çiftçilere biraz olsun destek amacını taşıyor.
Bu aynı zamanda hayvancılığa da destek oluyor.

 Hep üretim, üretim deniyor ya.
Tarımsal üretimin arttırılması konusunda bu uygulama büyük yarar getirecektir. CHP’li Belediyelerin başlattığı bu uygulamanın yaygınlaşması tarımsal üretimin artırılmasına katkı olacaktır.