Tarihi Yunus Emre Etnografya Müzesi adeta kaderine terk edilmiş durumda, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Odunpazarı Belediye Meclisi Üyesi Ali Haydar Çelik, “Tarihimize hepimizin sahip çıkma zorunluğu var” dedi.

Tarihi Yunus Emre Etnografya Müzesi adeta kaderine terk edilmiş durumda, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Odunpazarı Belediye Meclisi Üyesi Ali Haydar Çelik, “Tarihimize hepimizin sahip çıkma zorunluğu var” dedi.

bakımsız-müze

Yunus Emre Etnografya Müzesi’nin yıllardır bakımsız halde durduğunu ve müzeye herhangi bir onarım yapılmadığını kaydeden Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik, “2 aya kadar bakımsız bir şekilde bu bina tabelası ile duruyordu. Burasının bakımı, tadilatı en az 10 yıldır yapılmıyor. Ben Odunpazarı Meclisi’nde gündeme getirdikten sonra buranın bakımı ile ilgili gerekli hassasiyeti göstermek yerine gelip tabelayı da söktüler. Burası müze olmaktan çıkmış sıradan bir yermiş gibi dillendirildi. Tarihimize hepimizin sahip çıkma zorunluğu var. Buralar bize atalarımızdan bize miras bırakıldı. Biz de çocuklarımıza miras bırakmak zorundayız. Biz tarihi eserlere sahip çıkmak zorundayız. Devletin en önemli görevlerinden birisi de tarihi aklını unutturmamak. Bu şekilde geleceğimize taşımamız gereken pek çok değeri yok ederiz” şeklinde konuştu.

bakımsız-müze-3

‘SAHİP ÇIKMAYANLARI KINIYORUM’

Tarihe sahip çıkmayanları kınadığını aktaran Çelik, “Lafta millilikten bahsedip bu tip eserlerimize sahip çıkmayanları kınıyorum. Ben burayı Odunpazarı Meclisi’nde 3 kez gündeme getirdim. Benim uyarılarım aynı zamanda AK Partili siyasetçilerle görüşmem anlamına geliyor. Kültür Bakanlığı ya da il müdürlükleri bizim önerilerimizi ciddiye almıyor. Ben bütün kamuoyunun duyacağı bir biçimde canlı yayında buranın resimlerini de gösterdim. İlgili kurumların bunu duyar duymaz hareket etmesi gereken bir konu bu” diye konuştu.

‘BU BÖLGEDE BİR OKUL YOK’

UKOME'nin kararını caddede top oynayarak protesto ettiler (VİDEO HABER) UKOME'nin kararını caddede top oynayarak protesto ettiler (VİDEO HABER)

Malhatun ilkokulunun yıkılmasıyla ilgili de konuşan Çelik, “Bu civardaki çocukların hepsi taşımalı sistememahkum edildi. Buradaki çocuklar en yakın okullara taşımalı sistemle gitmek zorundalar. Bu taşımalı sistem demek buradaki çocukların ailelerine en az 500 lira fazla yük anlamına geliyor. Bu yıkılan okulun yerine neden okul yapılmıyor. Buradaki ailelerin sucu günahı nedir. Bu bölge cezalı mı neden cezalandırılıyor? Bu bölgedeki mahallerin muhtarları ile görüşüyorum bu bölgede okula ihtiyaç olduğun söylüyor. Ben zaten halkımızın muhtarlarımızın talebini mecliste gündeme getirdim. Ben diyorum ki 5 mahallenin okulu yok, AK Parti Grup Sözcüsü diyor ki Biz Türkiye’de şu kadar derslik yaptık’ senin Türkiye’de yaptığın dersliklerin bu 5 mahalledeki çocuklara faydası yok. Bu 5 mahallede insanlar mağdur bu insanların sorunu çözülmeli, burada insanlar çok mağdur durumda” sözlerini kaydetti.