Bağlar Mahallesi’nde ara sokaklar bir süredir kaldırım ve yol çalışması nedeniyle çok kötü durumda. Vatandaşlar tozdan oldukça rahatsız. Evlerinde kapı pencere açamıyorlar. Ara sokaklarda birçok kafe bulunuyor. Kafe sahipleri durumdan oldukça şikayetçi. Kafeye oturanlar da durumdan hiç memnun değil. Geçtiğimiz günlerde bölgedeki bir kafeye oturdum ama 1 saat zor dayanabildim. Her ne kadar kafe sahipleri yolu ıslatarak toz kalkmasını engellemeye çalışsa da sürekli araba trafiği olması nedeniyle tozdan cidden oturulmuyor. Konuyu Tepebaşı Belediyesi yetkililerine sordum. Burası ne zaman asfaltlanmaya başlayacak, durum cidden kötü dedim. Asfaltlanmaya başladı yanıtını aldım. Kaldırımların tamamlanması bekleniyormuş. Şu an tüm kaldırımlar tamamlanmış. En kısa sürede de asfaltlama çalışmaları bitirilecekmiş. Bir an önce tamamlanırsa bölge eski hareketliliğine kavuşur, esnafların da işlerinde artış olur diye düşünüyorum.

AŞI OLMAYANA YASAKLAR BAŞLADI

Avrupa’da uygulanmaya başlayan yasakların benzerleri ülkemizde de uygulanmaya başladı. Avrupa’da bu adımlar hükümet tarafından atılırken, ülkemizde ise bu adımı Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu attı. Federasyonun kararına göre 2 doz aşısını olmayanlar kıraathanelere alınmayacak. Uygulama dün itibariyle başladı. Kıraathanelerin birçoğu kapalı alan olduğu için virüsün yayılma ihtimali de haliyle daha yüksek. Şu ana kadar karardan hem kahveciler hem de aşısını olmuş müşteriler oldukça memnun. İnsanlar bu kararla kahvehanelerde biraz daha güvende hissediyor. Bence bu atılan ilk adımın devamı da gelecek. Yakında kafeler, restoranlar ve barlarda da bu uygulamanın başlaması sürpriz olmaz. Aşı karşıtlığının bilimsel olarak bir gerçekliği olmasa da aşı olmayan birçok insan var. Belki bu uygulamalar bu insanları aşı olmaya iter. İlla da olmayacaksa bazı şeylerden mahrum kalmayı göze alacak.

BİR SENE DAHA KAYBETME LÜKSLERİ YOK

Pandeminin eğitime olan etkisi de bu yıl yapılan YKS sınavının sonuçlarıyla görüldü. 2020 yılına göre bu yıl sınava 160 bin daha fazla öğrenci katıldı. 2 milyon 416 bin 974 adayın katıldığı sınavda 1 milyona yakın öğrenci barajı geçemedi. Bu verilere göre barajı geçen aday sayısı geçen yıla göre 500 bin kişi düştü. Adaylardan 217 bin 504’ü matematikte ve 312 bini de fende sıfır çekti. Bu sonuçlar yüz yüze eğitimin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Çocukların ve gençlerin bir sene daha kaybetme gibi bir lüksü kalmadı. Bu yıl eğitim öğretimin tüm kademeleri açılmalı, öğrenciler yüz yüze eğitime başlamalı. Hazır sınavdan bahsetmişken, tercih yapacak öğrencilere de Eskişehir’de 5 yıl üniversite okumuş biri olarak çağrımı da yapayım. Eğitim-öğretim kalitesi olarak da kent yaşantısı olarak da Eskişehir’de okumayı tercih eden adayların hiçbir pişmanlık yaşamayacağına inanıyorum. Şehrimizde bulunan 3 devlet üniversitesini de gönül rahatlığıyla tercih edebilirler.