Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı ek gösterge düzenlemesine sağlıkçıların tepkisi büyüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı ek gösterge düzenlemesine sağlıkçıların tepkisi büyüyor. Sağlık sendikaları birer birer bırakma kararı aldıklarını açıklıyor.

Dün Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen SES üyeleri hem iş yavaşlatma eylemi yaptı hem de basın açıklaması gerçekleştirdi. SES adına açıklamayı yapan Bülent Yıldırım, talepleri karşılık buluncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
 

Taleplerini sıralayan Yıldırım: “Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemeler tek kalemde yapılsın, Ayrımsız ASM emekçilerine tıp fakültesi çalışanlarına, aile ve sosyal hizmetler çalışanlarına tüm sağlık çalışanlarına ek zam verilerek mağduriyetler giderilmelidir. Sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluk sınırının üzerine çıkarılsın,4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız kadroya alınsın, hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceği kreşler açılsın” ifadelerine yer verdi. Yıldırım, tüm sağlık çalışanlarını 6 Aralık’ta gerçekleştirecekleri iş bırakma eylemine destek vermeye davet etti.

‘İŞ BARIŞINI BOZACAK BİR KARAR’
Öte yandan önceki gün eylem gerçekleştiren Sağlık Sen’den de iş bırakma eylemi kararı geldi. Sağlık Sen üyeleri de 7 Aralık’ta ve 9 Aralık’ta iş bırakacak. Yine dün Türk Sağlık Sen üyeleri, Şehir Hastanesi’nde Bakan Koca’ya tepki eylemi gerçekleştirdi. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Niyazi Ömür Yüce, ‘‘Bakanlığımız Çarşamba günü iş barışını bozacak, araya nifak sokacak bir karara imza atmıştır’’ dedi. TBMM’nin sağlık çalışanlarının sesine kulak vermesini ve gerçek manasıyla bir müjde açıklamasını beklediklerini söyleyen Yüce, Türk devletinin memuruyla, işçisiyle güçlü bir devlet olduğunu ve Türk milletinin hayat sigortası olan sağlık çalışanlarının hakkının teslim edilmesi gerektiğini belirtti.
 

Meteoroloji gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yaptı Meteoroloji gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yaptı

Yüce, “Sizin yaptığınıza insanları ölümle korkutup sıtmaya razı etmek denir. Bizler artık çalışanını gerçek manada düşünen onun için çalışanı ayrım yapmayan bir bakanlık görmek istiyoruz bizler sus payı değil hakkımız olanı istiyoruz. Ayrım yapmadan 3600 ek gösterge, yıpratmayan bir yıpranma payı, insanca bir yaşam için tek kalemde maaş, enflasyona balyoz gibi inecek seyyanen bir zam bu camianın hakkıdır ve engellenemez” şeklinde konuştu.