Odunpazarı Belediyesi’nin ve dolayısıyla Belediye Başkanı Kazım Kurt’un bu vefa duygularını taktirle karşılıyorum.

Kurt bunu her konuda yapıyor.

Örneğin çeşitli mahallelerde kurulan Halk Merkezleri.

Bunlar Eskişehir’e Belediye Başkanı olarak hizmette bulunmuş insanların isimlerini taşıyor.

Yine kadın cinayetlerine kurban giden kadınlarımızın adı gençlik ve kültür sanat merkezlerimizin isimlerinde yaşıyorlar.

Son olarak da bizden biri Önder Baloğlu’nun adı bir kütüphanede yaşayacak.


***


9 Kasım 2016 tarihinde oldukça erken yaşta aramızdan ayrılan Önder ağbiyle çok anımız var.

Mesleğe başladığım ilk yıllarda biraz eleştirmişti ama sonraları çok sıkı dost, arkadaş, ağbi-kardeş olduk.

Bu yıl ben meslekte 50 yılımı doldurdum.

Dostluğumuz çok eskilere dayanıyor yani.

Sakarya, Eskişehir ve Sonolay gazetelerinde görev yaptığı dönemlerde birlikte çalışma fırsatımız olmadı ama çalışma saatlerinin dışında beraberliğimiz çoktur.

Daha sonraki yıllarda Yılmaz Karaca ile birlikte kurduğumuz ve daha sonradan Özgür Demirdaş’a sattığımız Anadolu Gazetesi’nde birlikte çalışma olanağı bulduk.

Gazetecilikte, yazarlıkta son derece titiz, meslek kurallarına bağlı olduğunu bilirim.

Gazete hazırlanmasındaki titizliği de öyle.


***


Önder ağbinin adı şimdi bir kadın cinayetine kurban giden Ceren Özdemir’in adını taşıyan Gençlik Merkezi’ndeki kütüphanede yaşayacak.

Odunpazarı Belediyesi kendi bölgesinde 23 adet halk kütüphanesi açtı. Belediye aynı zamanda da açtığı bu kütüphanelerde duayen isimlerin adını yaşatıyor.

Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezi’nde bulunan kütüphaneye de, Eskişehir’in usta gazetecisi Önder Baloğlu’nun adını verdi. İçinde 5 bin kitabın bulunduğu, aynı zamanda da ders çalışma salonu olarak kullanılan kütüphanenin açılışı 9 Aralık Cuma günü saat 18.00’de yapılacak.


***


Bu konudaki duyarlılığını taktir ettiğimi yazının başında da söylediğim Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, gazeteci Önder Baloğlu’nun adını, Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezinde yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Eskişehir’in duayen gazetecisi, Eskişehirli gazetecilerin ağabeyi Önder Baloğlu, adını taşıyan bu kütüphanede yaşamaya devam edecek” dedi ve tüm basın emekçilerini, Eskişehirlileri, Baloğlu’nun ailesinin de katılacağı açılış törenine davet etti.

Teşekkürler Kazım Kurt vefa bilir duyarlılığınız için.